AktüelGazedda'nın GündemiAnayasa Mahkemesi Türkiye’de hedef gösterildi

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından kktc mahkemelerinin kuran eğitimi ile ilgili verdiği kararı hedef gösterdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 16, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından kktc mahkemelerinin kuran eğitimi ile ilgili verdiği kararı hedef gösterdi.

Altun, Anayasa Mahkemesi’nin Din İşleri’nin Kuran eğitimi veremeyeceği yönünde aldığı karara yönelik, alınan kararın ideolojik ve dogmatik bir aklın ürünü olduğunu ifade ederek, laikliğin sığ ve yanlış şekilde yorumlandığı iddia edilerek, alınan kararın temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldırmaya yönelik bir adım olduğunu söyledi.

Altun açıklamasında şunları kaydetti:

“Akdeniz’in ve özellikle Kıbrıs sorununun, Türkiye’nin ortaya koyduğu güçlü iradeyle uluslararası alanda daha hakkaniyetli bir şekilde tartışmaya açıldığı böylesi kritik bir dönemde alınan bu yanlış karar Kıbrıs Türkleri’nin varlığına ve birliğine yönelik bir tehdittir.

Demokrasinin teminat altına aldığı din ve inanç özgürlüğüne vurulan bu yargı darbesi asla kabul edilemez. Bu kararın zamanlaması manidardır. Hangi amaca hizmet ettiği akıllarda ciddi şüpheler uyandıran bu karara tepki göstermek demokrasiye saygı duyan herkesin görevidir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, tüm gücü ve kudretiyle Kıbrıs Türkleri’nin yanında olmaya devam edecek, tarihinden aldığı ilhamla Kıbrıs Türkleri üzerinde oynanan bu tehlikeli oyunu yine Kıbrıs Türkleriyle el ele vererek bozacaktır.”

Kanatlı: Türkiye tipi mahkemeler yolda

Öte yandan Yeni Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Murat Kanatlı, Altun’un paylaşımlarıyla ilgili yaptığı açıklamada “Hazırlanın! Emir eri UBP, tetikçi YDP, her kılığa giren DP, yakında “yargı reformu” yapmak için harekete geçecek. Anlaşılan Türkiye tipi mahkemeler yolda” yorumunda bulundu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık