AktüelGazedda'nın GündemiAnayasa Mahkemesi harekete geçecek mi?

Eski Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün geçtiğimiz gün Halk TV’ye verdiği röportajda ifade ettiği ‘hesabımdaki para partinin parasıydı!’ söyleminin ardından Anayasa Mahkemesi’nin harekete geçip geçmeyeceği bilinmiyor. Bilindiği üzere, Siyasal Partiler Yasası, partilere yapılacak bağışları sınırlıyor. 
Gazedda KıbrısMart 6, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Eski Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün geçtiğimiz gün Halk TV’ye verdiği röportajda ifade ettiği ‘hesabımdaki para partinin parasıydı!’ söyleminin ardından Anayasa Mahkemesi’nin harekete geçip geçmeyeceği bilinmiyor. Bilindiği üzere, Siyasal Partiler Yasası, partilere yapılacak bağışları sınırlıyor. 

Eski Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün geçtiğimiz gün Halk TV’ye verdiği bir röportaj sırasında yaptığı itirafın ardından gözler yeniden Anayasa Mahkemesi’ne çevrildi. Özgürgün açıklamasında, bahse konu olan hesaptaki paranın Ulusal Birlik Partisi’ne ait olduğunu iddia etmiş ancak paranın kaynağını açıklamamıştı. Özellikle Halil Falyalı’nın ölümü öncesindeki Cumhurbaşkanlığı seçimi ve ölümü sonrasında Falyalı ile Ulusal Birlik Partisi arasındaki ilişki kamuoyunda tartışılmış ancak resmi herhangi bir sonuca ulaşılamamıştı. 

Konuyla ilgili kişisel sosyal medya hesabından açıklama yapan CTP milletvekili ve avukat Ürün Solyalı şahsi hesapta parti parasının bulunamayacağını ifade ederek, böyle bir para olmasının ise ancak ‘karanlık paraya’ işaret olduğunu belirtti.

Solyalı şunları kaydetti: 

Hesapların doğru sunulmaması cezai işlem getirir.

Sn. Özgürgün’ün hesaplarında, geçen günlerde vermiş olduğu bir mülakatta tartışmalara sebep olan ve Partinin Parası idi itirafı ile tekrar gündeme gelen- Meclis araştırması ile Savcılık tarafından Dava dosyalanan toplamı 2 milyon 773 bin 800 TL olan 21 adet, toplamı 242 bin Euro olan 12 adet, toplamı 325 bin 800 sterlin olan 6 adet ve toplamı 258 bin 525 dolar olan 4 adet kaynağı belli olmayan yatırım vardı.

Şahsi hesapta Partinin Parası olmaz! Olursa da karanlık olur.

Bu paraların kim tarafından, hangi miktarlarda ve ne karşılığında yatırıldığı da UBP tarafından açıklanmak zorundadır.

Aksi halde UBP’ye özellikle son günlerde yurt içi ve yurt dışından  yöneltilen “gölge ve karanlık güçlerle ittifak” ithamı varsayımdan öteye, kabul niteliğinde olacaktır.

Anayasa Mahkemesi eminim ki bu itiraftan sonra harekete geçecektir.

Siyasal Partiler Yasası ne diyor?

Siyasal Partiler Yasası Madde 42, Siyasal Partilere yapılacak bağışları sınırlar: 

“Gerçek veya tüzel kişilerin her birinin bir siyasal partiye aynı yıl içerisinde asgari ücretin otuz katını aşan miktar tutarında bağışta bulunması yasaktır.”

Yine aynı yasanın 52. Maddesi ise Siyasal Partilerin Mali Denetiminin Sayıştay eli ile Anayasa Mahkemesi tarafından yapılacağını öngörür ve Anayasa Mahkemesi herhangi bir zamanda kesin hesaplarla ilgili belge ve bilgi talep edebilir.

Özgürgün’ün hesabında ortaya çıkan para ne kadardı?

Hesapta Kalan Para: 2 milyon 773 bin 800 TL + 242 bin Euro + 325 bin 800 Sterlin + 258 bin 525 dolar.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık