AktüelGazedda'nın GündemiAnastasiadis’ten Tatar’a ‘kapak’ gibi yanıt!

Pasaport tartışmaları sürüyor. Atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın geçtiğimiz gün pasaport konusuyla ilgili yaptığı ‘ırkçılık’ benzetmesine Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis yanıt verdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 25, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Pasaport tartışmaları sürüyor. Atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın geçtiğimiz gün pasaport konusuyla ilgili yaptığı ‘ırkçılık’ benzetmesine Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis yanıt verdi. Anastasiadis, Tatar’ın geçtiğimiz gün verdiği demece atıfta bulunarak, ‘yanıt olarak Sayın Tatar’a kendisinin açıklamasını anımsatırım. Kendisi Telegraph’a verdiği röportajda ‘Biz farklı bir ırkız!’ dediğini hatırlattı. 

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, Ersin Tatar’ın kktc “yetkililerine” pasaport vermeme veya iptal etme kararına ilişkin iddialarını desteksiz ve çelişkili olarak nitelendirdi.

Anastasiadis yaptığı yazılı açıklamada, Tatar’ın ortaya koyduklarına somut ve sert yanıt verebileceğini belirtti. Ancak gerginliği tırmandırmamak için bunu yapmayacağını belirten Anastasiadis, kendisini ilgilendiren şeyin, Kıbrıs sorununun Zirve Anlaşmaları, Birleşmiş Milletler kararları ve Avrupa müktesebatı temelinde her iki toplum yararına çözülmesi olduğunu belirtti.

Ersin Tatar’ın kararın ırkçı olduğunu ve vatandaşlar arasında ayrımcılık olduğu için insan hakları ihlali olduğunu belirten açıklaması hakkında ise Anastasiadis, Kıbrıslı Türk liderin farklı bir ırka mensup olduklarını, Türkçe konuştuklarını ve dinlerinin İslam ve anavatanlarının Türkiye olduğunu iddia ettiğini hatırlattı.

Anastasiadis, Tatar iddialarının aksine, Kıbrıs Cumhuriyeti, Kıbrıs Türklerinin haklarına saygı göstererek 97 bin seyahat belgesi düzenlerken, Kıbrıs vatandaşlığını doğrulayan Kıbrıs kimlik kartı sahiplerinin 110 bini aştığını ifade etti.

Pasaportların iptali, eylemleri Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını, egemenliğini ve statüsünü baltalayan kesinlikle sınırlı sayıda insanı ilgilendirdiği için ayrımcılık iddialarının asılsız olduğunu vurguladı.

Anastasiadis ayrıca, Tatar’ın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin iki halkın ortak Cumhuriyeti olduğu ve pasaportların Kıbrıs Cumhuriyeti Kuruluş Anlaşmalarından doğan doğal bir hak olarak güvence altına alındığı ve bu hakka saygı gösterilmesi gerektiği yönündeki ifadelerine de yanıt verdi.

Bu tespitin doğru olduğunu belirten Anastasiadis, bunun, Tatar’ın Kıbrıs vatandaşlarının iki halk olarak ayrılması veya iki devletli çözüme ilişkin, kendisinin söz ettiği anlaşmaları açıkça ihlal eden tutumuyla çeliştiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, Tatar’ın söylediklerinin arkasında durması durumunda, Kıbrıslı Rumların, 1960 anayasasının öngördüğü şekilde, Kıbrıslı Türklerin hükümlere uygun olarak hem yürütme, yasama ve yargıya hem de Hizmetlerin geri kalanına geri dönmesiyle birlikte anayasal düzenin restorasyonunu kabul etmeye hazır olduğunu belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık