AktüelKıbrıs SorunuMüzakerelerAnastasiadis’ten Güven Artırıcı Önlemler vurgusu

Anastasiadis, Kıbrıs sorununda ileri adım atılması için tek yöntemin BM parametreleri çerçevesinde müzakerelere devam edilmesi olduğuna işaret etti
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 17, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, önerdiği Güven Artırıcı Önlemlerin (GAÖ) uygulanmasının önemine işaret ederek, bunun hem gerginliğin azaltılması hem iki tarafının endişelerini karşılayacağını hem de müzakerelerin devamına izin vereceğini söyledi.
 
İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth`in yaş günü dolayısıyla Britanya’nın Kıbrıs Yüksek Komiserliğinde düzenlenen bir resepsiyon sırasında konuşan Anastasiadis, “Sunduğum Güven Artırıcı Önlemlerin onaylanması gerginliğin azaltılması ve iki tarafının endişelerinin karşılanması konusunda önemli bir rol oynayacağına (game-changer) inanıyorum” dedi.
 
Anastasiadis, sunduğu önlemlerinin Varoşa/Maraş konusu, Türk işgali altındaki bölgelerdeki havalimanı ile havaalanları, ek protokol ve doğal kaynaklarının kullanılması konusunu hukuki ve adil bir şekilde ele alınmasına izin vereceğini söyledi.  
 
Konuşmasında Anastasiadis, söz konusu Güven Artırıcı Önlemlerin onaylanması ve uygulanması Kıbrıs sorununda 2014 ortak mutabakat ve bugüne kadar sağlanan uzlaşmalara saygı göstererek BM Genel Sekreteri’nin çerçevesindeki altı noktanın üzerinde stratejik bir anlaşmanın sağlanması Kıbrıs sorunundaki barış sürecine devam edilmesine yardımcı olacağını belirtti.
 
Anastasiadis, devamla Britanya’nın Kıbrıs sorununun dış boyutuyla ilgili oynadığı role atıfta bulundu.  
 
Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununda ileri adım atılması için tek yöntemin BM parametreleri çerçevesinde müzakerelere devam edilmesi olduğuna işaret etti.
 
Resepsiyonda konuşan Britanya’nın Kıbrıs Yüksek Komiseri, Steven Lilly, ülkesinin BM Genel Sekreteri’nin Cenevre’de gayri resmi beşli konferansında ilerleme sağlanması amacıyla harcadığı çabaları memnuniyetle karşıladığını söyledi.
 
Komiser, Kıbrıs sorununda en yakın zamanda başarılı olacak yeni bir konferansının gerçekleşmesi amacıyla “acil bir şekilde ve kararlılıkla çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık