AktüelMüzakerelerAnastasiadis, Yurttaşlara Seslendi: Çıkmazlar Aşıldı

Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununda gelinen son aşamayla ilgili bilgi vermek amacıyla yurttaşlara seslendi. Anastasiadis, dün akşam müzakerelerin devamıyla ilgili aldıkları kararın Mont Pelerin’da yaşanan sorunları ortadan kaldırdığını belirterek birbirliğiyle bağlantılı bütün başlıklar üzerinde yoğun bir müzakere süreci yaşanacağına dikkat çekti. Anastasiadis’in konuşması Kıbrıs’ın güneyinde yayın yapan televizyon kanallarından saat 20.00’de yayınlandı. Nikos Anastasiadis’in yurttaşlara seslendiği konuşmasının tam metni şöyle: Önemli gelişmeler konusunda halkın bilgilendirilmesi gerektiği inancım çerçevesinde ülkedeki siyasi güçlerle çatışma niyetinde olmadan...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 2, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununda gelinen son aşamayla ilgili bilgi vermek amacıyla yurttaşlara seslendi. Anastasiadis, dün akşam müzakerelerin devamıyla ilgili aldıkları kararın Mont Pelerin’da yaşanan sorunları ortadan kaldırdığını belirterek birbirliğiyle bağlantılı bütün başlıklar üzerinde yoğun bir müzakere süreci yaşanacağına dikkat çekti.

Anastasiadis’in konuşması Kıbrıs’ın güneyinde yayın yapan televizyon kanallarından saat 20.00’de yayınlandı.

Nikos Anastasiadis’in yurttaşlara seslendiği konuşmasının tam metni şöyle:

Önemli gelişmeler konusunda halkın bilgilendirilmesi gerektiği inancım çerçevesinde ülkedeki siyasi güçlerle çatışma niyetinde olmadan şunları açıklamak istiyorum:

Dün akşamki karar, önemli bir gelişme olarak nitelendirilmektedir çünkü öngörülemez sonuçlar doğurabilecek çıkmazları aşarak, Mont Pelerin’de ortaya çıkan sorunları ortadan kaldırmakta, var olan dinamiği koruyarak müzakerelerin kesildiği yerden devam etmesini sağlamaktadır.

Uzun süreli bir çıkmazın yaratacağı tehlikelerin, ya da, tüm sürecin sona ermesine neden olacağı bilincinde olarak, tüm siyasi güçlerin ortak görüşü, görüşmelerin yeniden başlaması yönünde idi.

Gerek Ulusal Konsey toplantısı sırasında, gerekse kamuda ortaya çıkan duruma bağlı kalarak, dün akşam, Kıbrıs Konferansı öncesinde aşağıdakilerin gerçekleştirilmesine karar verdik:

Toprak konusu da dâhil, birbiriyle ilişkili bir şekilde tüm önemli konular üzerinde yoğun bir tartışma gerçekleştirilmesi. Türk tarafı, bu  prosedürü olduğu gibi kabul ederek belli bir tarihte harita sunulması taahhütünde bulundu.

Yukarıdaki konularda ilerleme kaydedilmesi, bize bir anlaşmaya yaklaştıracak, garantörler ve güvenlik gibi önemli başlıklarda başarılı bir sonuca ulaşmamıza yardımcı olacak ve Kıbrıs konusunda çok taraflı görüşmelerin gerçekleşmesini sağlayacak.

Müzakerelerin üzerine kurulu olduğu yönteme göre, herhangi hâkimlik olmaksızın, tüm konularda bütünsel bir anlaşmaya varılmadan anlaşma olduğu söylenemez.

Ne 18 ay önce başlayan, ne de 42 yıldır devam eden görüşme tarihleri boğucu takvimler olarak kabul edilebilir.

Herhangi bir çözüm her iki liderin özgür kararı sonucu olacak. Kıbrıs Hellenizmi’nin tüm beklentilerini karşılamayan ya da endişelerini cevaplandırmayan herhangi bir çözümün önlerine sürülmeyeceğini yeniden tekrarlamak istiyorum.

Bunun dışında buna Kıbrıs halkı kendi oyuyla karar verecek.

Bu kritik anlarda, Kıbrıs’ın yanında sıkı bir şekilde duran Yunanistan Hükümeti ile sürekli sıkı işbirliği içinde bulunuyorum

Bu önemli gelişmeler karşısında birlik olmak çok önemlidir. Bu nedenle Ulusal Konseyi gelecek çarşamba toplanmaya davet ettim. Tüm siyasi güçlere, asılsız yorum ve duruşlardan kaçınma çağrısı yapıyorum.

Bugün ülkemize sunabileceğimiz en kötü hizmet, kendi aramızda havada tartışmak ve halk arasında kafa karışıklığı yaratmaktır.

kha

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık