AktüelMüzakerelerAnastasiadis, “Yunanistan Hükümetiyle Kriz” İddialarını Yalanladı

Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis, Yunanistan ve Kıbrıs hükümetlerinin mükemmel bir işbirliği içinde olduklarını ve kriz söylentilerinin tamamen asılsız olduğunu vurguladı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Anastasiadis, izlediği tutumun, yabancı liderler tarafından anlayışla karşılanıp karşılanmadığı sorusuna olumlu yanıt vererek, attığı adımların, başkalarına sorumluluk yükleme hedefiyle adımlar atılmadığını, tam tersine, gerçek olayların ortaya çıkması ve adil, kalıcı ve çalışabilir bir çözüm bulunması yönünde, herkesin üzerine düşen sorumlulukları anlaması yönünde olduğunun altını çizdi. Yunan Elçiliğinden Cumhurbaşkanlığı Sarayına dönüşünde konuşan Anastasiadis,...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 24, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis, Yunanistan ve Kıbrıs hükümetlerinin mükemmel bir işbirliği içinde olduklarını ve kriz söylentilerinin tamamen asılsız olduğunu vurguladı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Anastasiadis, izlediği tutumun, yabancı liderler tarafından anlayışla karşılanıp karşılanmadığı sorusuna olumlu yanıt vererek, attığı adımların, başkalarına sorumluluk yükleme hedefiyle adımlar atılmadığını, tam tersine, gerçek olayların ortaya çıkması ve adil, kalıcı ve çalışabilir bir çözüm bulunması yönünde, herkesin üzerine düşen sorumlulukları anlaması yönünde olduğunun altını çizdi.

Yunan Elçiliğinden Cumhurbaşkanlığı Sarayına dönüşünde konuşan Anastasiadis, “Yunanistan ile iyi bir işbirliğinden söz ettiğimde, bunun sadece Başbakanla değil, tüm Yunanistan Hükümetiyle olduğunun anlaşılmasını istiyorum. Dolaysıyla, bu kritik anlarda, Kıbrıs ile Yunanistan arasında bir kriz yaşandığını yazanlar buna artık son versinler. Yunanistan hükümetiyle ve Başbakanla mükemmel işbirliği içindeyiz. Bundan dolayı, özellikle bu kritik anlarda, varsayımları dile getirenlerin haksız olduklarına inanıyorum. Bunun dışında başka bir şey açıklamak istemiyorum” dedi.

Kendisine ulaşan mesajlardan ve gerçekleştirdiği temaslardan, pozisyonlarımızın anlayışla karşılandığını anlayıp anlamadığı sorusuna Anastasiades, “kesinlikle evet çünkü haklıyız” yanıtını verdi.

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel danışmanı Espen Barth Eide ile randevusu konusunda bunun pazartesi sabahı saat 10:00’a ayarlandığını açıkladı.

Yabancı faktörlerle ilgili bir soruya Anastasiadis, “bizim durumumuzu ve Yunanistan’ın haklı olduğu konusunda neden ısrar ettiğini anlamaları çok önemli” cevabını verdi.

Kıbrıs’ın kuzeyindeki topraklarla ilgili bir soruya ise Anastasiadis “bunlar Kıbrıslırumlara ait olan topraklardan başka bir şey değildir. Üzerinden 42 yıl geçtiğini unutmuş değiliz, ama buna rağmen, bu, durumu değiştirmez.v Bundan dolayı, bizim başarmak istediğimiz hedef, ortaya çıkabilecek sorunları göz ardı etmeyecek bir çözüm elde etmek, ama aynı anda temel hakların tanınmasıdır” yanıtını verdi. (kha)

KRİZ İDDİALARI

Kıbrıs’ın güneyinde bazı medya organları Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias ile Kıbrıs sorunuyla ilgili yaptığı açıklamalar ve garantiler ile ilgili tavrı nedeniyle kriz olduğu yönünde iddialara yer vermişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık