AktüelMüzakerelerAnastasiadis, Ulusal Konsey Toplantısı Sonrası Soruları Yanıtladı

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis, amacın İsviçre’nin Mont Pelerin’deki diyaloğa kaldığı yerden devam edilmesi olduğunu belirterek, Cenevre’de gerçekleştirilecek çok taraflı konferansa BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ülkenin ve Avrupa Birliği’nin katılımlarını sağlamak amacıyla gerekli çalışmaların yapılmakta olduğunu söyledi. Anastasiadis,  Avrupa Birliği’nin konferansa katılmasının “gerekli bir şart” olduğunu belirtti. KHA’nın haberine göre Başkanlık Sarayında bugün yapılan Ulusal Konsey toplantısının ardından açıklamada bulunan Anastasiadis, perşembe günü İsrail’de yapılacak üçlü zirve çerçevesinde ve ardından Brüksel’de Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 7, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis, amacın İsviçre’nin Mont Pelerin’deki diyaloğa kaldığı yerden devam edilmesi olduğunu belirterek, Cenevre’de gerçekleştirilecek çok taraflı konferansa BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ülkenin ve Avrupa Birliği’nin katılımlarını sağlamak amacıyla gerekli çalışmaların yapılmakta olduğunu söyledi.

Anastasiadis,  Avrupa Birliği’nin konferansa katılmasının “gerekli bir şart” olduğunu belirtti.

KHA’nın haberine göre Başkanlık Sarayında bugün yapılan Ulusal Konsey toplantısının ardından açıklamada bulunan Anastasiadis, perşembe günü İsrail’de yapılacak üçlü zirve çerçevesinde ve ardından Brüksel’de Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile görüşeceğini ve gerekirse çok taraflı zirve ile ilgili konuların ele alınması amacıyla Atina’da da bir görüşme yapılacağını açıkladı.

Ulusal Konsey toplantısına değinen Anastasiadis, “Görüş ayrılıklarına rağmen verimli bir diyalog sağlandı; siyasi liderlerin endişelerini ve görüş ayrılıklarını dinledim ve dinlediğim görüşlere saygıyla önem veriyorum ve hem siyasi liderler hem de Yunan hükümeti ile istişarelerde bulunmaya devam edeceğiz” dedi.

Çok taraflı konferansın gerçekleştirilmesi ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin katılmasının güvence altına alınması amacıyla üstlenmesi gereken inisiyatifler hakkında bir soruya Anastasiadis, “yapılması gerekenler yapılacak. Sorumlu bir politika, açıklamalarla veya havadan sözlerle geliştirilemez” yanıtını verdi.

Çok taraflı bir konferans yapılması yönündeki açıklamalarla ilgili bir soruya Anastasiadis, “her zaman çok taraflı bir konferanstan bahsediyoruz” dedi.

Avrupa Birliği’nin söz konusu konferansa katılımı “gerekli bir şart”, BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinin katılımı hakkında gerekli çalışmaların yapıldığını ifade eden Anastasiadis,  konu üzerinde fazla açıklama yapılmasına gerek olmadığını vurguladı.

Başka bir soruya Anastasiadis, Ulusal Konsey’e katılan siyasi partilerin liderlerinin ona eşlik edeceğini söyledi.

Yunanistan ile sağlanan ilişkiler hakkında Anastasiadis, şahsen Yunanistan Başbakanı ile sürekli temasta bulunduğunu; İsrail’de üçlü zirve çerçevesinde bir görüşmenin yapılmasının planlandığını ve 16 Aralık’ta Brüksel’de bir görüşme gerçekleşeceğini açıkladı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık