AktüelKıbrıs SorunuPolitikaAnastasiadis: Türkiye’nin iki devletli çözüme yönelik yöntemlerine karşı çıkacağız

"BM kararlarını ve uluslararası desteği kullanarak"
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 1, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis  “Kıbrısrum tarafı, Birleşmiş Milletler kararlarını ve uluslararası desteği kullanarak ayrıca ilke ve tezlere bağlılıkla, Türkiye’nin iki devletli çözüme yönelik yöntemlerine karşı çıkacak” dedi.

Kıbrıs’ın Britanya sömürge yönetimden bağımsızlığı için kurulan ve ardından adanın Yunanistan’a bağlanması (Enosis) için mücadele veren “Kıbrıslıların Millî Mücadele Örgütü” EOKA’nın kuruluş yıldönümü nedeniyle Kıbrıs’ın güneyinde gerçekleştirilen törenlere katılan Anastasiadis, Ersin Tatar’ın EOKA’nın terör örgütü olduğuna dair açıklamasını yorumlaması istenince, Kıbrıslıtürk liderin TMT’den bahsediyor olabileceğini ve eğer öyleyse haklı olduğunu söyledi. Anastasiadis, Kıbrıslırumların bağımsızlıklarını elde etmek için savaştığını söyleyerek “ne yazık ki Kıbrıslıtürkler o zamanki sömürgeci güç tarafından kullanıldı ve yüzyıllardır barış içinde bir arada yaşayan iki toplum arasında fikir ayrılıkları oluşturuldu” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu’nun haberine göre Anastasiadis, 1 Nisan’ın kendi kaderini tayin etme hakkının talep edilerek sömürgeciliğe karşı çıkıldığı dönüm noktası niteliğinde bir gün olduğunu söyleyerek “özverili bir şekilde hayatını feda eden ve fedakarlık yapan kişileri anmanın yanı sıra, bu mücadeleden birlik ve beraberliğin ortak hedef olduğu mesajının da alınması gerekir” dedi.

Anastasiadis, bugün ülkenin görünür tehlikelerle karşı karşıya olduğunu, topraklarının %37’sinin işgal altında bulunduğunu ve Türkiye’nin Kıbrıs’ı bir ili haline getirmeyi çok istediğini ifade etti. Tarihte yaşananların herkese, uluslararası diplomasi ve destek aracılığıyla, temel ilkeler olan ülkenin yeniden birleştirilmesinin ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin üçüncü ülkelere bağımlılıklardan ve yabancı orduların varlığından kurtulmuş, işlevsel, kalıcı ve tam bağımsız bir devlete dönüştürülmesinin başarılması için, sorumluluklarını üstlenmesi gerektiği yönünde talimat verdiğinin altını çizdi. Gayrı resmi Cenevre zirvesi çerçevesinde yapılan istişarelere değinen Anastasiadis yarın Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile telekonferans gerçekleştireceğini ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Jane Holl Lute’un 11 ve 12 Nisan’da Kıbrıs’ta olacağını belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık