AktüelKıbrıs SorunuPolitikaAnastasiadis: Türkiye’nin hukuk dışı talepleri asla kabul edilmeyecek

Anastasiadis, Erdoğan’ın arzusunun başarılamayacağını belirterek, hiçbir Maraşlının Türkiye’nin plan ve çabalarına suç ortağı olmayacağına yönelik inancını ifade etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 21, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

KıbrıS Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye’nin hukuk dışı talep ve açıklamalarının asla kabul edilmeyeceğini vurguladı.
 
Başkanlık Sarayında salı akşamı 20 Temmuz 1974, Türk istila ve işgalinin 47. kara yıldönümü vesilesiyle düzenlenen özel bir etkinlik sırasında konuşan Anastasiadis, 47 yıldır, tarihi ve acı verici tavizler yoluyla sürekli çabalarına rağmen, olumlu bir yanıt yerine, kaydedilen tek şeyin, Türkiye’nin kabul edilemez yeni taleplerinin izdüşümü olduğunu söyledi.

Türkiye’nin kapalı Maraş bölgesinin bir bölümünün açılacağıyla ilgili açıklamalarına değinen Anastasiadis, Tayyip Erdoğan’ın arzusunun insani acıları araç haline getirmek ve Kıbrıslırumlar arasında bölünmeye yol açmak olduğunu ifade etti. Anastasiadis, Erdoğan’ın arzusunun başarılamayacağını belirterek, hiçbir Maraşlının Türkiye’nin plan ve çabalarına suç ortağı olmayacağına yönelik inancını ifade etti. Maraş’ın yasal sahiplerine ait olduğunu söyledi ve Kıbrısrum tarafının çözüm için kararlı ve iradeli olduğunu ayrıca ne arzu ettiğini bildiğini de sözlerine ekledi.

Kıbrısrum tarafının hedefine işaret eden Nikos Anastasiadis, bunun devletin işlevselliğini ve dolayısıyla yaşayabilirliğini garantileyen bir çözüm bulunması olduğunu vurguladı. Anastasiadis ‘Avrupa Birliği üyesi olan, tüm vatandaşların insan ve siyasi haklarına saygı duyan, 3’üncü ülkelere bağımlı olmayan, egemen ve bağımsız bir vatan istiyoruz” dedi.

kaynak: kha-rik

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık