AktüelMüzakerelerAnastasiadis, Tsipras’la Görüştü

Kıbrıs’ın güneyinde Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos, Nikos Anastasiadis’in bu sabah Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile uzun bir telefon görüşmesi yaptığını ve daha fazla istişarede bulunmak için önümüzdeki günlerde Atina’ya gideceğini açıkladı. TAK’ın aktardığı habere göre haber kaynakları, Anastasiadis’in 7 Aralık Çarşamba sabahı ise Ulusal Konseyi’ni toplantıya çağırdığını bildirdiler. Habere göre, liderlerin dün akşam gerçekleştirdiği yemeğe de değinen Papadopulos, iki liderin yemek sırasında, sürecin Mont Pelerin’de kaldığı yerden devam etmesi konusunda anlaştıklarını söyledi. Geriye kalan meselelerin 9...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 2, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs’ın güneyinde Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos, Nikos Anastasiadis’in bu sabah Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile uzun bir telefon görüşmesi yaptığını ve daha fazla istişarede bulunmak için önümüzdeki günlerde Atina’ya gideceğini açıkladı.

TAK’ın aktardığı habere göre haber kaynakları, Anastasiadis’in 7 Aralık Çarşamba sabahı ise Ulusal Konseyi’ni toplantıya çağırdığını bildirdiler.

Habere göre, liderlerin dün akşam gerçekleştirdiği yemeğe de değinen Papadopulos, iki liderin yemek sırasında, sürecin Mont Pelerin’de kaldığı yerden devam etmesi konusunda anlaştıklarını söyledi.

Geriye kalan meselelerin 9 Ocak tarihine kadar mümkün olduğunca çözülmesi için, müzakereciler arasındaki görüşmelerin yoğunlaşacağını da dile getiren Papadopulos, “çoklu konferansın” toplanacağı 12 Ocak tarihine kadar iki taraf arasında altı başlığın da ele alınacak olmasının ise çok büyük öneme sahip olduğunu ifade etti.

“Çoklu konferansla” ilgili bir soru üzerine, “uluslararası antlaşmaların, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin varlığı olmadan değişmesinin mümkün olmadığını” söyleyen Papadopulos, “Garanti Anlaşmasının uluslararası bir anlaşma olduğunu ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin varlığının da olmazsa olmaz olduğunu” belirtti.

Avrupa Birliği (AB) ve BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin “çoklu konferansta” hazır bulunup bulunmayacakları sorusuna karşılık ise Viktoras Papadopulos, “uluslararası aşamadaki tüm yetkililerin, bir diğer ifadeyle AB ile BM’nin çoklu konferansta hazır bulunacaklarını” ifade etti.

Papadopulos, BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinin de “çoklu konferansta” olup olmayacağı sorusuna ise “çaba bu olacak” karşılığını verdi.

BM’nin dün akşamki açıklamasına neyin yol açtığı sorusuna karşılık ise Papadopulos, “akşam yemeğinin gerçekleştirilmesinin kendi taraflarının inisiyatifi olduğunu ve Kıbrıs Türk tarafının da bunu kayıtsız şartsız kabul ettiğini” söyledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık