AktüelMüzakerelerAnastasiadis-Tsipras Görüşmesinde Ortak Eylem Planı Hazırlandı

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis, Cenevre öncesinde Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeleri ele almak üzere bugün Atina’da Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile görüştü. Görüşmeye, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias ve Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Dimitris Paraskevopoulos, Kıbrıs tarafından ise Dışşileri Bakanı Yoannis Kasulidis, Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Kıbrıs’ın Atina büyükelçisi Kyriacos Kenevezos katıldı. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Atina`da Anastasiadis ve Tsipras arasında yaklaşık üç saat süren görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, bugünkü görüşmede, gerek Avrupa düzeyinde, gerekse...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 30, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis, Cenevre öncesinde Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeleri ele almak üzere bugün Atina’da Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile görüştü.

Görüşmeye, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias ve Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Dimitris Paraskevopoulos, Kıbrıs tarafından ise Dışşileri Bakanı Yoannis Kasulidis, Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Kıbrıs’ın Atina büyükelçisi Kyriacos Kenevezos katıldı.

Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Atina`da Anastasiadis ve Tsipras arasında yaklaşık üç saat süren görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, bugünkü görüşmede, gerek Avrupa düzeyinde, gerekse uluslararası düzeyde ortak eylemlerle ilerletilecek çok özel kararlar alındığını dile getirdi.

Gazetecilere konuşan Hristodulidis, bunun, etkili, yaratıcı ve son derece yapıcı bir görüşme olduğunu ve esasa yönelik konular ve süreç konusunda mutlak bir fikir birliğine ulaşıldığını dile getirdi.

İstişarelerin her düzeyde devam edeceğini söyleyen Hristodulidis, bu girişimlerle, ortak hedefin, işgalin sona ermesi ve Kıbrıs`ın, yabancı garantiler ve işgal askerleri olmadan, modern bir devlet olarak birleşmesi olduğunu vurguladı.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Hristodulidis, gerek Tsipras, gerekse Anastasiadis`in, AB kurumlarının başkanları ile temaslarda bulunacaklarını söyledi. Bugünkü görüşmede alınan belirli kararları ilerletmek amacıyla, Yunanistan Dışişleri Bakanının New York`a, Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis`in ise AB’ye giderek temaslarda bulunacaklarını kaydetti.

İlgili bir soruyu yanıtlayan Sözcü, “Tsipras ile Erdoğan görüşmesi için şimdilik net bir tarih yok. Bekliyoruz” dedi.

Yunanistan Başbakanlığı Ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre ise, Cuma günü, iki ülke Dışişleri Bakanları Nikos Kotzias ve İoannis Kasoulides`in de hazır bulunduğu ve Atina`da Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras arasında gerçekleştirilen görüşmede, Avrupa ve uluslararası düzeyde ortak çalışmalar yapılmasına karar verildi.

Aynı açıklamaya göre, görüşmenin, Kıbrıs konusunda, Yunanistan ile Kıbrıs Cumhuriyeti arasında sürekli koordinasyon çerçevesinde gerçekleştirildiği ve her iki ülkenin Kıbrıs sorununa, BM kararı temelinde, adil ve yaşayabilir bir çözüm bulunmasına bağlılıklarını teyit ettikleri belirtildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık