AktüelKıbrıs SorunuAnastasiadis: Müzakerelerin başlaması için çabalarımı sürdüreceğim

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, tüm zorluklara rağmen, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Berlin açıklamaları temelinde müzakerelerin yeniden başlaması için çabalarını ısrarla sürdüreceğinin güvencesini verdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 1, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, tüm zorluklara rağmen, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Berlin açıklamaları temelinde müzakerelerin yeniden başlaması için çabalarını ısrarla sürdüreceğinin güvencesini verdi.

Anastasaidis, yeni yıl mesajında ayrıca yönetim programının uygulamasını değerlendirerek Hükümetin 2020’de gerçekleştirmeyi hedeflediği reformları tanıttı ve amacının, bunların doğrudan uygulanabilmesi ve vatandaşların beklentilerine yanıt verebilmesi ve modern çağın ihtiyaçlarına uyum sağlamak için tüm siyasi güçlerle işbirliği olduğunu söyledi.

Anastasiadis, Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürklere hitap ederek “özgür ve yeniden birleşmiş bir vatanda, istikrar ve insan haklarını, barış ve tüm ada halkının refahını güvence altına alacak bir devlette halkımızın toplu ve kişisel beklentilerinin gerçekleşmesi” dileğinde bulundu.

2019’un, ülkedeki her iki toplumun da kabul edeceği bir çözüme ulaşmak için önceliğin diyalogun yeniden başlaması olan bir yıl olduğunu söyledi ve “bu çözümün, işlevsellik, sürdürülebilirlik, karşılıklı saygı, insan haklarını koruma ama aynı zamanda işgal ordusundan kurtulma, çağdışı garantiler sistemini sonlandıran ve genel olarak herhangi bir üçüncü ülke etkisinin olmadığı bir çözüm olması gerektiğini” vurguladı.

Anastasiadis, bu çerçeve içinde hareket ederek BM Genel Sekreterinin aktif katılımının sağlandığını ve bunun sonucunda Berlin görüşmesinin gerçekleştiğini dile getirdi.

“Kararlılık ve güçlü siyasi iradeyle, verimli bir çözüme ulaşmak için gerekli verileri belirlemek amacıyla üretici bir diyaloga katılmaya hazır olduğumuzu teyit ettik ve bu da Genel Sekreter tarafından yapılan açıklamayla da teyit edildi” diyen Cumhurbaşkanı, “ne yazık ki müzakerelerin hemen başlaması için Türkiye’den dolayı referans şartlarının belirlenmesinde bir anlaşmaya varmayı başaramadık. Ama buna rağmen yaptığımız çabalarda olumlu bir ilk adımın atıldığına inanıyorum” dedi.

Anastasiadis devamla şöyle dedi:

“Türkiye’nin uluslararası hukuku göz ardı ederek, Kıbrıs’ın ama aynı zamanda komşu ülkelerin ve Yunanistan’ın egemenlik haklarını çiğnemesinden ve geniş bölgede barış ve istikrarı tehdit ederek devam eden yasa dışı eylemlerinden dolayı endişe ediyorum”.

Tüm zorluklara rağmen, Genel Sekreterin 25 Kasım açıklamaları temelinde müzakerelerin en erken zamanda yeniden başlatılması için bilmem kaçıncı kez çabalarımda azimle devam edeceğim”.

“Yeter ki Kıbrıs Türk tarafı ama aynı zamanda Türkiye de diyaloğa sorunlar yaratacak konular olmadan aynı siyasi iradeyi göstersin”.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık