AktüelGazedda'nın GündemiÖzel Haber“Anastasiadis, kuzeyi ilhak edilme riskine sokan yozlaşmış bir siyasal elitin çıkarlarını koruyor”

Os Dame, hükümeti Kıbrıslıtürkleri izole ederek Kıbrıs’ın kuzeyini Türkiye'ye ilhak edilme riskine sokan yozlaşmış bir elitin siyasi ve ekonomik çıkarlarını korumakla suçladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 22, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Gazeddakıbrıs Haber Merkezi

Kıbrıs’ın güneyinde farklı politik yapıların bir araya gelerek oluşturduğu ve eylemleriyle gündem olan Os Dame (Buraya Kadar), Kıbrıs sorununda yaşanan son gelişmeleri değerlendirerek kuzey ve güneydeki yönetimlere sert eleştirilerde bulundu.

Os Dame tarafından yapılan yazılı açıklamada Anastasiadis hükümetini Kıbrıslıtürkleri izole ederek, Kıbrıs’ın kuzeyini Türkiye’ye ilhak edilme  riskine sokan yozlaşmış bir siyasal elitin siyasi ve ekonomik çıkarlarını korumakla suçladı. Os Dame, TC Cumhurbaşkanı Erdoğan ve atanmış cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Mağusa’da Maraş’la ilgili adımlarını da bir suç olarak niteledi.

Os Dame açıklamasında Erdoğan ve Tatar’ın Mağusa’da önceden duyurdukları suçu işlerken, Anastasiadis’in de bölücü politikalarını tüm şiddetiyle sürdürdüğüne dikkat çekti.

Bir buçuk yıl boyunca barikatların “güçlü sınır” algısı yaratılarak kapatılması, Kıbrıslırum İçişleri Bakanı Nuris’in Astromerit köyüne diktiği dikenli teller ve 3 Temmuz’da yaşanan yangında Kıbrıslıtürklerden yardım kabul edilmemesinin hükümetin politikasının ne olduğunu gösterdiğini belirten Os Dame, tüm bunların Kıbrıs’ın güneyindeki hükümetin Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgilenmediğinin açık göstergesi olduğu vurgusunda bulundu.

Varosha-Maraş’taki gelişmeleri utançla izleyen, onlarca yıldır ikiyüzlülükten bıkmış göçmenlere “Türk planlarının suç ortağı” deme cüretini gösteren bir hükümetin varlığına dikkat çeken Os Dame, hükümeti Kıbrıslıtürkleri izole ederek Kıbrıs’ın kuzeyini Türkiye’ye ilhak edilme riskine sokan yozlaşmış bir elitin siyasi ve ekonomik çıkarlarını korumakla suçlayan Os Dame, hükümetin izlediği ikili politikanın  kanıtlandığını kaydetti.

Bölünme süreci hızlı ve kararlı bir şekilde ilerlerken Anastasiadis hükümetinin yeniden birleşme için mücadele eden grupları şeytanlaştırdığına ve bunu yaparak kendi sorumluluklarından kurtulmak için umutsuz bir çaba içerisine girdiğine vurgu yapan Os Dame,  Anastasiadis’in hayali bir ulusal birlik zemini oluşturmaya çabalayarak sorumluluğu Ulusal Konsey’e devretmeye çalıştığını belirtti. Os Dame açıklamasında Anastasiadis hükümetinin bir yandan bireysel mülkiyet hakkına saygılı olduğunu söylerken, diğer yandan da yerinden edilmiş Varoshalıları AİHM tarafından etkili bir yol olarak tanınan Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurmamaya çağırdığını da ifade etti.

Os Dame yazılı açıklamasında barış ve birleşmeyi savunan Kıbrıslılar olarak yeniden yakınlaşma faaliyetlerini sürdürmekle yükümlü olduklarını vurgulayarak şöyle dedi:

“Bizler, Os Dame’yi oluşturan kolektifler olarak, kuzeydeki kardeşlerimizle işbirliği içinde, yolumuzda ne kadar barikat olursa olsun barış ve yeniden birleşme için mücadeleye devam edeceğiz”.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık