AktüelGazedda'nın GündemiAnastasiadis: Kıbrıslıtürkler bugün bizimle kutlama yapsa daha mutlu olurdum

"Bugün, sömürge boyunduruğundan kurtulmak için verilen mücadeleler sonucunda oluşturulan bir devlet olan Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 61. yıl dönümünü kutluyoruz"
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 1, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Gazedda Haber Merkezi

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin resmi Bağımsızlık Günü olan 1 Ekim, Lefkoşa’nın güneyinde törenlerle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Cuma günü gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada Kıbrıs’ın 61. bağımsızlık yıl dönümü kutlamalarında Kıbrıslıtürklerin de bulunmasından daha mutlu olacağını ve gelecekte bu tür törenlerin özgür bir adada kutlanmasını dilediğini söyledi.

Anastasiades, “Bugün, sömürge boyunduruğundan kurtulmak için verilen mücadeleler sonucunda oluşturulan bir devlet olan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 61. yıl dönümünü kutluyoruz” dedi.

Anastasiadis, 61 yıl boyunca yaşılan zor dönemlerin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin fakir bir koloniden yola çıkarak, bugün yapıları, kurumları, uluslararası ilişkileri, egemenliği ve bağımsızlığı savunmak için çok güçlü bir uluslararası hukuk temeline sahip modern bir Avrupa devleti olmak için yaşandığının iyi bilindiğini de ekledi.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis ayrıca “Kıbrıslıtürkler bugün bizimle kutlama yapsa daha mutlu olurdum” dedi ve üzüntüsünü dile getirdi.

Kıbrıslıtürklerin, kendileri tarafından değil, “Kıbrıs Cumhuriyeti’ni bir Türk himayesine dönüştürmek isteyenler” tarafından seçilen yolun ne kadar zor olduğunu yakında anlamalarını umduğunu da dile getirdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık