AktüelMüzakerelerAnastasiadis: Kıbrıs Sorununun Ne Kazananı Ne De Kaybedeni Olacak

Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis, İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında toprak konusunda yapılacak görüşmelerin sonucunun Kıbrıs sorunundaki bir sonraki  aşama olan, güvenlik konusunun ele alınacağı çok taraflı bir konferansın yapılması konusunda belirleyici olacağını söyledi. Anastasiadis, dün Lefkoşa’nın güneyinde düzenlenen Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası`nın Genel Kurulu sırasında yaptığı konuşmada yukarıdaki açıklamayı yaptı. Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis Anastasiadis`in konuşmasını okudu. Anastasiadis konuşmasında, Kıbrıs sorunundaki çabalar konusunda ne kazananlar ne de kaybedenler olacağını söyledi. Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması durumunda adanın istikrar...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 16, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis, İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında toprak konusunda yapılacak görüşmelerin sonucunun Kıbrıs sorunundaki bir sonraki  aşama olan, güvenlik konusunun ele alınacağı çok taraflı bir konferansın yapılması konusunda belirleyici olacağını söyledi.

Anastasiadis, dün Lefkoşa’nın güneyinde düzenlenen Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası`nın Genel Kurulu sırasında yaptığı konuşmada yukarıdaki açıklamayı yaptı. Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis Anastasiadis`in konuşmasını okudu.

Anastasiadis konuşmasında, Kıbrıs sorunundaki çabalar konusunda ne kazananlar ne de kaybedenler olacağını söyledi.

Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması durumunda adanın istikrar konusunda bir örnek olacağını ifade eden Anastasiadis, bölgede güvenliğin sağlanmasını da olumlu etkileyeceğini belirtti.

Anastasiadis, Kıbrıs sorununun çözümlenmesinin hem Kıbrıs hem Avrupa Birliği hem de bölgedeki ülkelerin yararına olacağını ifade ederek, Avrupa Birliği`nin enerji alanında yaptığı planlara Kıbrıs`ı da dâhil ettiğini vurguladı.

Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasının tüm Kıbrıslılar için avantajlar yaratacağını; Kıbrıs`ın istikrar örneği olacağını ifade eden Anastasiadis, aynı zamanda, Kıbrıs`ın sorunlu bir bölgede güvenlik alanındaki rolünün güçleneceğini ve Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin bölünmesine son vereceğini söyledi.

Ekonomi sektörüne değinen Anastasiadis, ekonomide yeni bir ivme yaratıldığını ve Kıbrıs`ta bankacılık sektörünün kendi reformlarını tamamladığını ancak takipteki krediler konusunda tam bir çözüm bulunmasını belirtti.

Anastasiadis, Kıbrıs`ta işsizlik oranının yüksek seviyede bulunmaya devem ettiği ancak bir düşüş kaydedildiğini 2014 yılında %16,1 iken 2015 yılında %15 oranına ulaştığını ve tahminlere göre, 2016 yılında işsizliğin %12,5`te ulaşacağını söyledi.

kha

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık