AktüelMüzakerelerAnastasiadis: Her Gün Sistematik ve Asılsız Korkular Yayanları Haklı Bulamayız

Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis, “hedefim, AB ilke ve değerlerine, uluslararası hukuka dayalı, halkın kaygıları ve beklentilerini karşılayacak ve referandumda onaylayacakları bir çözüm bulunmasıdır” dedi. Ulusal Konsey üyesi 5  merkez partisinin Kıbrıs konusundaki açıklamaları nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada Anastasiadis, “ihtilaf üretmeye yönelik yapılan çabalar, işgalin sona ermesi ve ülkemizin yeniden birleşmesi yönündeki çabalara hiç bir şekilde yardımcı olmaz. Her gün bu tür açıklamalar yapanların gerçek maksadının, müzakerelerin sona ermesi mi diye kendi kendime soruyorum. Dile getirilen her türlü...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 8, 2016
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis, “hedefim, AB ilke ve değerlerine, uluslararası hukuka dayalı, halkın kaygıları ve beklentilerini karşılayacak ve referandumda onaylayacakları bir çözüm bulunmasıdır” dedi.

Ulusal Konsey üyesi 5  merkez partisinin Kıbrıs konusundaki açıklamaları nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada Anastasiadis, “ihtilaf üretmeye yönelik yapılan çabalar, işgalin sona ermesi ve ülkemizin yeniden birleşmesi yönündeki çabalara hiç bir şekilde yardımcı olmaz. Her gün bu tür açıklamalar yapanların gerçek maksadının, müzakerelerin sona ermesi mi diye kendi kendime soruyorum. Dile getirilen her türlü kaygıya saygılıyız. Ancak, her gün sistematik ve asılsız korkular yayanları haklı bulamayız”.

Anastasiadis, müzakere masasındaki tartışmaların, Cumhurbaşkanlığı ile Mecliste temsil edilen partiler arasında değil, Kıbrıs Türk tarafıyla yapıldığını söyledi.

KHA’nın haberine göre Nikos Anastasias yazılı açıklamasında “Bazı parlamentoda temsil edilen partilerin, Kıbrıs Cumhuriyeti konusunda Türk tarafının kabul edilemez görüşlerini kabullenmeleri, ortaya bazı soru işaretlerinin çıkmasına neden olmaktadır… Özellikle, İsrail`e, ülkemiz için stratejik bir öneme sahip bir ziyaret gerçekleştirdiğim ve Fransa Cumhurbaşkanı’nın Kıbrıs`ı ziyaret etmesinin beklendiği ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Avrupa Konseyi başkanlığını yürüttüğü bir dönemde bu tür açıklamalar kabul edilemez.” dedi.

Bildiride yer alan beş partinin özel isteklerine de değinen Anastasiadis, “bu tür ihtilaflar kimseyi memnun etmez. Hükümet, uzun bir zamandır, çok özel eylemler ve hareketlerle, tüm kaygıların karşılanması yönünde çalışmaktadır. Bazılarının, ulusal sorunumuz üzerindeki olumsuz etkilerine bakmadan, günlük bazda Atina – Lefkoşa arasında sorunlar ve görüş ayrılıkları görmeleri çok üzücü. Kıbrıs ve Yunanistan hükümetleri arasındaki işbirliği muhteşemdir ve bu her alanda kendini göstermektedir” dedi.

Anastasiadis, son olarak, Kıbrıs Hellenizmi’nin kaygı ve korkularını çok iyi anladığını ve bunların göğüslenmesi amacıyla, halkın onayına sunulacak, AB ilke ve değerleri temelinde bir çözüm bulunması yönünde çalıştığını bir kez daha tekrarladı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..