AktüelMüzakerelerAnastasiadis: Erdoğan’ın Açıklamaları Güven Ortamını Bozuyor

Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs ile ilgili açıklamalarının kabul edilemez olduğunu ve  güven ortamını bozduğunu söyledi. Türkiye Cumhurbaşkanının açıklamalarını değerlendirmesi istenilen Anastasiadis, “Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından yapılan bu tür kabul edilemez açıklamalar, hiçbir şeye katkıda bulunamaz, yardımcı olmaz ve önerilemez. Ama aynı zamanda, var olması gereken güven ortamının altını da oyar” dedi. Britanya Dışişleri Bakanı ile gerçekleştirdiği görüşme ve Britanyalı Bakanın, ülkesinin, Kıbrıs karşısındaki bağlılığını terk etmeyeceği ile ilgili açıklamasını değerlendirmesi istenilen...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 30, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs ile ilgili açıklamalarının kabul edilemez olduğunu ve  güven ortamını bozduğunu söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanının açıklamalarını değerlendirmesi istenilen Anastasiadis, “Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından yapılan bu tür kabul edilemez açıklamalar, hiçbir şeye katkıda bulunamaz, yardımcı olmaz ve önerilemez. Ama aynı zamanda, var olması gereken güven ortamının altını da oyar” dedi.

Britanya Dışişleri Bakanı ile gerçekleştirdiği görüşme ve Britanyalı Bakanın, ülkesinin, Kıbrıs karşısındaki bağlılığını terk etmeyeceği ile ilgili açıklamasını değerlendirmesi istenilen Cumhurbaşkanı, “Bununla, Britanya`nın, Kıbrıs sorununa, BM ve Uluslar arası hukuk çerçevesinde bir çözüm bulunmasına gösterdiği ilgiyi kastediyordu” yanıtı verdi.

Erdoğan, dün Kıbrıs bayrağının Avrupa toplantılarında kullanılmasını eleştirmiş, bayrağın bütün adayı gösterdiğini, bunun da Kıbrıs`ın sadece Rum olduğu izlenimi yarattığını iddia etmişti.

Öte yandan Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodoulidis bugün yaptığı yazılı açıklamada, Erdoğan`ın kabul edilmez açıklamalarının, BM gözetiminde Kıbrıs barış müzakerelerinin devam etmesi için harcanan çabalara yardımcı olmadığına dikkati çekti.

Tehditlerin güven yenilenmesi ve uygun havanın yaratılması girişimlerine katkıda bulunmadığını vurgulayan Hristodulidis, “Bu açıklamalara tepki olarak biz Türk işgalini sona erdirmek, en kısa zamanda ne bir tarafa, ne de öteki tarafa, ne de üçüncü bir ülkeye hizmet edecek koşullar ve hükümler olmadan, bir bütün olarak Kıbrıs halkının beklentilerini karşılayacak bir çözümle vatanımızı yeniden birleştirmek için diyaloğa devam etme kararlılığımızı tekrarlıyoruz” dedi.

kha

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık