AktüelMüzakerelerAnastasiadis: Bugünkü Durumun Devamı Kuzeyi Türkiye’ye Armağan Etme Anlamına Gelir

Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis, çözümün bugün var olan durum olduğunu düşünenlerle hemfikir olmadığını belirterek bunun adanın kuzeyini Türkiye’ye armağan etme anlamına geleceğini söyledi. Lefkoşa Üniversitesi’nin Kitle İletişim Enstitüsü tarafından bu yıl organize edilen 2016 Gazetecilik Ödülü etkinlikleri sırasında konuşan Anastasiadis, Mont Pelerin’daki ikinci tur müzakerelerde harita değiş tokuşuna olanak sağlayacak bir anlaşmaya varılması ve nihai çözüm için gerekli koşulların yaratılması umutlarını dile getirdi. Anastasiadis, Kıbrıs sorunuyla ilgili dört başlıkta ilerleme kaydedildiğini, şimdi de haritalar oluşturulmasına olanacak sağlayacak...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 18, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis, çözümün bugün var olan durum olduğunu düşünenlerle hemfikir olmadığını belirterek bunun adanın kuzeyini Türkiye’ye armağan etme anlamına geleceğini söyledi.

Lefkoşa Üniversitesi’nin Kitle İletişim Enstitüsü tarafından bu yıl organize edilen 2016 Gazetecilik Ödülü etkinlikleri sırasında konuşan Anastasiadis, Mont Pelerin’daki ikinci tur müzakerelerde harita değiş tokuşuna olanak sağlayacak bir anlaşmaya varılması ve nihai çözüm için gerekli koşulların yaratılması umutlarını dile getirdi.

Anastasiadis, Kıbrıs sorunuyla ilgili dört başlıkta ilerleme kaydedildiğini, şimdi de haritalar oluşturulmasına olanacak sağlayacak bir sonuç ümidiyle toprak başlığının tartışıldığını ifade etti. Anastasiadis, “ülkemize daha iyi bir gelecek sağlamak için gerçekçilikle çalışmalıyız ve ülkenin kaderi, ülkemize borcumuzu ödeyebilmemiz için, önümüze çıkan şartları iyi kullanmayı gerektirmektedir” dedi.

Anastasiadis, çözümün bugün var olan durum olduğu konusunda düşünenlerle hemfikir olmadığını, çünkü bunun, adanın kuzeyini Kıbrıslı Türklere değil, Türkiye`ye armağan etme anlamına geldiğini belirtti.

Gazeteci ve basın mensuplarına da seslenen Anastasiadis, bu kritik anlarda basının rolünün çok önemli olduğunu, siyasi liderlerle birlikte tarih yazdıklarını bu nedenle halkı doğru, objektif ve düzgün bir şekilde bilgilendirmeleri gerektiğini dile getirdi.

Olayları eski şekliyle, yada beyaz siyah fotoğraflar gibi göstermenin, modern bir görüş ve ülkenin yararına olmadığı anlamına geldiğini belirten Anastasiadis, olaylara tek taraflı bakılmaması, tam tersine, bir işbirliği yapılması gerektiğini söyledi. Anastasiadis, kararı halkın alacağını, ancak basının rolünün ise kamuoyunun şekillenmesinde olduğunu vurguladı.

Anastasiadis, basının görevinin, söylenenlerden sadece belli paragrafları ve söylevleri seçmemesi ama tam tersine gerçekçi olması olduğunu belirtti.

Anastasiadis, ulusal çıkarların objektif olması ve hükümetin hatalı olması durumunda bunun belirtilmesi gerektiğini söyledi.

kha

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık