AktüelMüzakerelerAnastasiadis Atina Temaslarını Tamamladı

Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis, Yunanistan siyasi partileri ve hükümetini Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla ve özellikle İsviçre’de gerçekleşen görüşmeler hakkında bilgilendirmek amacıyla Atina’da yaptığı bir dizi görüşmeyi bugün tamamladı. Anastasiadis Kıbrıs konusundaki son durum hakkında Yunanistan’daki siyasi partileri bilgilendirdi. Anastasiadis dün gece ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi Başkanı Kriyakos Mitsodakis ve heyeti ile görüştü. Mitsodakis, Anastasiadis’e Kıbrıs’ta adil ve yaşayabilir bir çözüm için gösterdiği çabalarda tam destek verdi. Anastasiades, bugün ise diğer siyasi partilerle görüştü. PASOK Anastasiadis,...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 17, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis, Yunanistan siyasi partileri ve hükümetini Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla ve özellikle İsviçre’de gerçekleşen görüşmeler hakkında bilgilendirmek amacıyla Atina’da yaptığı bir dizi görüşmeyi bugün tamamladı.

Anastasiadis Kıbrıs konusundaki son durum hakkında Yunanistan’daki siyasi partileri bilgilendirdi.

Anastasiadis dün gece ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi Başkanı Kriyakos Mitsodakis ve heyeti ile görüştü.

Mitsodakis, Anastasiadis’e Kıbrıs’ta adil ve yaşayabilir bir çözüm için gösterdiği çabalarda tam destek verdi.

Anastasiades, bugün ise diğer siyasi partilerle görüştü.

PASOK

anastasi_pasok

Anastasiadis, PASOK Başkanı  Fofi Gennimata ile de bir araya geldi. Kıbrıs sorununda gelinen son aşama hakkında bilgi veren Anastasiadis’e PASOK tam destek verdi.

POTAMİ

Anastasiadis, Potami (Nehir) partisinin Başkanı Stavros Theodorakis ile görüştü.

Görüşmenin ardından açıklamada bulunan Theodorakis, Nikos Anastasiadis ve Kıbrıs’ın liderlerinin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla yaptıkları çalışmalarını desteklediğini ve Kıbrıs sorununun sürüncemede kalmasının ne Kıbrıslılar ne de bölgenin huzura kavuşmasına ve barışın yararına olacağını söyledi.

Theodorakis, tek bir yol olduğunu ve bunun hazırlanan yol olduğuna işaret ederek Potami partisinin en yakın zamanda gıpta edilen bir çözümün bulunması yönünde her türlü yardıma hazır olduklarını söyledi.

ANEL

Bağımsız Yunanlılar Partisi (ANEL) Başkanı Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos,  partisinin Kıbrıs hükümetinin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla yaptığı müzakereleri desteklediğini söyledi.

Anastasiadis ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamada bulunan Kammenos, Helen dünyası için “kırmızı çizgi” olan konular olduğunu ve özellikle garantiler ve Kıbrıs’tan Türk işgal ordusunun ayrılması konusuna atıfta bulundu.

Kammenos,  Kıbrıs sorununa bulunacak olan çözümün hem adil hem de çalışabilir bir çözüm olmasının önemine işaret ederek, BM kararları ve uluslararası yasallığı anımsattı.

KOMÜNİST PARTİ

anastasi_kke

Anastasiades ile bir araya gelen Yunanistan Komünist Partisi, KKE Genel Sekreteri Dimitris Koutsoumbas, Kıbrıs sorununa, birleştirmeyecek, ama tam tersine, Kıbrıs halkını ayıracak, bölünmüş, konfederal bir çözüm konusunda duyduğu kaygıları ve böyle bir çözüme karşı olduklarını dile getirdi.

Koutsoumbas, görüşmeden sonra yaptığı açıkladı, Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüme desteklerini dile getirerek, tek bir devlet denildiğinde, bunun iki devletten oluşan bir devlet anlamına gelmediğini, bunun, Kıbrıslı Rum, Kıbrıslı Türk, Maronit, Ermeni ve Latinlerin ortak vatanı olması gerektiğini, Britanya ya da başka yabancı askerlerin bulunmayacağı, tek egemenlik, tek vatandaşlık, tek uluslararası kişiliğe sahip olması gerektiğini vurguladı.

Bu açıdan, Kıbrıs halkına, kendi yerine sahip olma yönünde, bu dönemde gerçekleştirdiği adil ama aynı zamanda zor mücadelesine, KKE’nin dayanışmasını ifade etti.

MERKEZ BİRLİĞİ

Yunan Merkez Birliği Partisi Başkanı Vasilis Leventis,  Türkiye’nin gerçek niyetleri hakkında ihtiyatlı olduğunu söyledi.

Anastasiadis,  Atina temasları çerçevesinde Leventis ile görüştü. Görüşmenin ardından açıklamada bulunan Leventis, Türkiye’nin bir şeyi imzalamada; ancak imzasını göz ardı etmekte yetenekli olduğunu belirtti.

kha

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık