AktüelKıbrıs SorunuAnastasiadis, 5 Ağustos’ta siyasi partilerle görüşecek

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, 5 Ağustos'ta siyasi partilerle görüşecek
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 2, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiadis, 9 Ağustos’ta kktc Cumhurbşakanı Mustafa Akıncı’yla yapacağı gayrı resmi görüşme öncesinde 5 Ağustos Pazartesi günü, siyasi parti liderleriyle bir araya gelecek.

Anastasiadis’in Limasol’da BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’la görüşmesinden sonra açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Anastasiadis’in 5 Ağustos’ta saat 10.30’da siyasi parti liderleriyle görüşeceğini duyurdu.

Sözcü, Anastasiadis’in Akıncı’yla olumlu niyetle ve beklentiyle, yeniden seçilmesinden sonra ilk kez görüşeceğini, yolu açmak için görüşmenin serbest ve gayrı resmi olacağını, Cumhurbaşkanı’nın sürekli Kıbrıs sorununa çözüm için müzakerelerin başlaması arayışı içinde olduğunu ifade etti.

Anastasiadis ve Akıncı’nın nerede görüşeceğini ve Spehar’ın da katılıp katılmayacağı sorusunu yanıtlayan Prodromou, “Spehar orada olacak. Ancak önceki görüşmelerde olduğu gibi iki lider serbest konuşabilmek için baş başa da görüşecek” dedi.

Spehar’la görüşme konusunda da Hükümet Sözcüsü, Spehar’ın Anastasiadis’e Güvenlik Konseyi toplantısı, UNFICYP’in görev süresinin uzatılması ve 9 Ağustos görüşmesiyle ilgili bilgiler verdiğini anlattı.

Görüşmeden ayrılırken 9 Ağustos için her şey yolunda mı sorusunu yanıtlayan Spehar, her şeyin iyi gittiğini söyledi.

Bir saat süren görüşmeye Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides, Hükümet Sözcüsü ve Cumhurbaşkanlığı Diplomatik Ofis Başkanı Kyriakos Kouros da katıldı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık