Ekonomi PolitikkoronavirusAnastasiades yeni ekonomik tedbirleri açıkladı

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nicos Anastasiades, koronavirüsü salgınının vurduğu işletmelere ve kendi işyeri olanlara, 1 milyar 700 milyon Euroyu aşan ucuz borç verilerek destekleyecek bir dizi yeni ekonomik tedbiri çarşamba akşamı televizyonda açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 28, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nicos Anastasiades, koronavirüsü salgınının vurduğu işletmelere ve kendi işyeri olanlara, 1 milyar 700 milyon Euroyu aşan ucuz borç verilerek destekleyecek bir dizi yeni ekonomik tedbiri çarşamba akşamı televizyonda açıkladı.

Bakanlar Kurulu toplantısından sonra televizyonda konuşan Anastasiades, hükümetin Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri finanse etmek için 800 milyon Euro tutarında likidite sağlamaya karar verdiğini duyurdu.

Onaylanan yeni tedbirlerin reel ekonomiyi desteklemeyi, Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa kurumlarının sağladığı araçlardan tamamen faydalanmayı amaçladığını vurgulayan Cumhurbaşkanı, işletme başına 250 personeli aşmayan küçük ve ortak ölçekli işletmelerin bu destekten yararlanacaklarını bildirdi.

Nicos Anastasiades, hükümetin Kıbrıs’taki küçük ve orta ölçekli şirketlere borç verilebilmesi için Avrupa Yatırım Bankası’nın işbirliğinde borç planını 500 milyon Euro artırmaya karar verdiğini de belirtti. 

Bundan 3000 kişiye kadar çalışanı olan Kıbrıs’ta kayıtlı ve faaliyette olan işletmeler yararlanabilecek.

Bakanlar Kurulu ayrıca, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin COVID-19 salgınının AB üyesi ülkelerdeki sonuçlarını hafifletmek amacıyla kurulan Avrupa Garanti Fonu’na katılmasına da onay verdi.

Anastasiades, Kıbrıs’ın, ekonominin ihtiyaçları için bu fondan 300-400 milyon Euro çekmeyi umduğunu söyledi.

Bundan, salgından etkilenen küçük ve orta ölçekli işletmeler yararlanacak.

Kredi %80’e kadar Avrupa Garanti Fonu tarafından garanti edilecek.

Cumhurbaşkanı tüm borç planlarının işyerlerinin korunması için kullanılacağını kaydetti.

Hükümet, salgından dolayı likidite sıkıntısı çeken kendi işyerinde çalışanlar dâhil, işletmelere yeni iş borçlanması için bir faiz oranı ödeme planı hazırlanmasını da onayladı. Bu, 1 Mart 2020’den 31 Aralık 2020’ye kadar olan veya olacak borçlanmalarla ilgili oluyor.

Cumhurbaşkanı Anastasiades, tedbirlerin Avrupa Komisyonu’nun yayımladığı yönetmelik çerçevesinde olduğunu ifade etti.

Yardımın faiz oranı dört yıllık şöyle olacak:

“İlk iki yıl faiz oranları %3,5; üçüncü yıldan dördüncü yıla kadar da küçük ve orta ölçekli işletmeler için %2; büyük işletmeler için %1,5.”

Anastasiades, dibe vurmuş küçük ve orta ölçekli işletmelerle kendi işyeri olanlara bir ödeme planı uygulanmasına da karar verildiğini, bununla kiraların ve işletme harcamalarının bir bölümünün karşılanmasının hedeflendiğini, toplam ödeneğin 100 milyon Euroyu aşacağını kaydetti. 

Bu yardım çok küçük ve küçük 50 bin işletmeyle, 50 kişiye kadar çalışanı olan kendi işyerine sahip işletmecilere verilecek. 

Anastasiades, yardımın şöyle olacağını açıkladı:

“13 Nisan- 12 Mayıs 2020 dönemi için Çalışma Bakanlığı Özel Planlara dâhil olacak, faaliyetlerine tamamen son veren, sadece bir kişi istihdam eden, kendi işyeri olan kişilerle çok küçük işletmeler 1250 Euro, 2-5 kişi istihdam edenler 3000 Euro, 6 – 9 kişi istihdam edenler 4000 Euro ve 10 – 50 kişi istihdam edenler 6000 Euro alacaklar.”

Anastasiades, Bakanlar Kurulu’nun iyileştirmeyi ileriye taşımak için ilgili tüm otoritelere yapılan son açıklamalar ve projeler esasında, tüm gelişmekte olan projeler için hemen ihaleye gidilmesi çağrısı yapılmasına da karar verildiğini söyledi.

Nicos Anastasiades, böylelikle gelişim projelerinin uygulanmasının hızlandırılacağını, Temsilciler Meclisi binasıyla ilgili projenin ise şu an için bunların dışında bırakıldığını bildirdi.

Anastasiades, hükümetin turizm sektörünü ve Kıbrıs’ın dışa bağlantısını desteklemek amacıyla 6 milyon 300 bin Euroluk bir teşvik planının uygulanmasına da karar verildiğini, 15 milyon 700 bin Euroyu bulan şimdiki planla birlikte bu yeni planın 2020’nin sonuna kadar pay edileceğini duyurdu.

Turizm konaklamaları ve restoranların desteklenmesi için de, 1 Temmuz 2020 – 10 Ocak 2021’e kadar Katma Değer Vergisi’nin (KDV) %9’dan %5’e düşürülmesine karar verildi.

Anastasiades bunlara ek olarak 22 milyon Euro tutarında bir paranın tarım sektörünün desteklenmesi ve geliştirilmesi için ayrılacağını duyurdu.

Nicos Anastasiades işletmelerin korunması için yapılacak yardımların toplam miktarının kısmen işletme harcamalarını, kendi işyeri olanların kiralarını kapsayıp 430 milyon Euroyu aşacağını vurguladı.  

Anastasaiadis, hükümetin bir kez daha aldığı kararlarla Kıbrıs ekonomisinin dinamik bir şekilde başlamasını desteklemeye kararlı olduğunu ispatladığına dikkat çekti.

Nicos Anastasiades, “Gerekli olan diğer tedbirleri de aynı kararlılıkla, tabii ki devletin ekonomik potansiyeli çerçevesinde alacağımıza size temin ederim” şeklinde konuştu.

Bakanlar Kurulu’nda yeni tedbirlerle ilgili kararın ayrıntıları perşembe günü Maliye Bakanı Constantinos Petrides tarafından açıklanacak.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık