AktüelEkonomi PolitikAnastasiades, Leyen’i TC’nin yasa dışı eylemleri hakkında bilgilendirdi

Hükümet Sözcüsü Kyriakos Kousios, Anastasiades’in Avrupalı yetkiliyi Türkiye’nin Doğu Akdeniz bölgesindeki eylemleri ile davranışı hakkında bilgilendirdiğini söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 16, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nicos Anastasiades, 19 Haziran tarihinde telekonferans yoluyla yapılacak AB Zirvesi ışığında pazar günü Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile telefonda görüştü. Telefon görüşmesi sırasında AB’nin 2021-2027 dönemini kapsayan Çok Yıllık Bütçe ve İyileşme Planı ele alındı.

Hükümet Sözcüsü Kyriakos Kousios, Anastasiades’in Avrupalı yetkiliyi Türkiye’nin Doğu Akdeniz bölgesindeki eylemleri ile davranışı hakkında bilgilendirdiğini söyledi.

Anastasiades, Avrupa Komisyonu’nun Covid-19 salgının olumsuz sonuçlarını ele almak amacıyla sunduğu iyileşme önerisini “tartışma için iyi bir temel” olarak niteledi ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tutumunu ve isteklerini sundu.

Anastasiades, von der Leyen’e, Kıbrıs’ın ekonomisinin, turizm ve hizmetlere dayalı bir ekonomi olduğunu; Covid-19 salgından dolayı büyük ölçüde etkilendiğini ve Avrupa Birliği’nin desteğinin önemine işaret etti.

Nikos Anastasiades, von der Leyen’i Kıbrıs’ın iyileşme planı üzerinde bir anlaşmanın sağlanması için yapılan çalışmaları destekleyeceğini; en kısa zamanda bir anlaşmanın sağlanmasının önemli olduğunu vurguladı.

Avrupa Komisyonu Başkanı ise telefon görüşmesi sırasında Kıbrıs’ın takip ettiği yapıcı davranışı için teşekkürlerini ifade ederek Kıbrıs’ı salgınla ilgili aldığı önlemlerden dolayı tebrik etti.

Nikos Anastasiades, Avrupalı yetkiliyi Doğu Akdeniz bölgesindeki son gelişmeleri ve özellikle Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin deniz bölgesinde sürdürdüğü yasa dışı eylemleri hakkında bilgilendirdi.

Türkiye’nin sürdürdüğü bu yasa dışı eylemlerle Doğu Akdeniz bölgesinde güvenliği ve istikrarı tehlikeye sokan bir politika sürdürdüğünü vurgulayan Nikos Anastasiades, Avrupa Birliği’nin, Türkiye’nin yasa dışı sondaj faaliyetlerine  ve bölgedeki bu tür eylemlere son vermesi amacıyla Ankara’ya karşı girişimlerde bulunmasının ve daha kararlı bir şekilde tedbirler alınmasının önemine işaret etti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık