koronavirusAnastasiades, Bilimsel Danışma Komisyonu ile toplantı yapacak

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiades’in cuma günü Cumhurbaşkanlığı Sarayında kısıtlama önlemelerinin gevşetilmesinin ikinci aşamasının başlaması için yeşil ışığın yakılacağı Bilimsel Danışma Komisyonu ile gerçekleştireceği toplantı çok önemli olarak nitelendiriyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 15, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiades’in cuma günü Cumhurbaşkanlığı Sarayında kısıtlama önlemelerinin gevşetilmesinin ikinci aşamasının başlaması için yeşil ışığın yakılacağı Bilimsel Danışma Komisyonu ile gerçekleştireceği toplantı çok önemli olarak nitelendiriyor.

Şu ana kadar elde edilen verilere göre, uzmanlar ikinci aşamanın başlaması için herhangi bir engelin olmadığını belirterek, epidemiyolojik verilerin iyi bir gelişme gösterdiğine işaret ettiler.

Bilimsel Komisyon üyesi, Lefkoşa Üniversitesi Mikrobiyoloji/Viroloji, Tıp Fakültesi Profesörü Petros Karayiannis’in Kıbrıs Haber Ajansı, KHA’ya yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı’nın nerede durduğumuzu görebilmesi için bir sunum hazırlayacaklarını ve ikinci aşamada gerçekleştirilecek gevşetmeler konusunda bir istişare gerçekleştirileceğini söyledi.

Profesör Karayiannis, “Dolayısıyla okullar ve hava limanları, turizm, kafeler, restoranlar, kuaförler, futbol ve ikinci aşama içine düşen tüm konular ele alınacak. Tüm bu konular masada olacak” dedi.

Danışma Komisyonu’nun Cumhurbaşkanına önerilerinin neler olacağı sorusuna Profesör Karayiannis kısaca “öneriler Komisyon tarafından oybirliğiyle alındı” yanıtını verdi. 

“Bize, incelememiz için çeşitli konularda metinler gönderdiler. Eleştirilerimizi yaptık ve toplantıda görüşlerimizi masaya yatıracağız” diyen Profesör,  hava limanlarının açılmasıyla ilgili, bir soruya “bu konularda yapılacak daha çok şey var” yanıtını verdi.

Bilindiği gibi kısıtlama önlemelerinin gevşetilmesinin ikinci aşamasıyla ilgili kararlar önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek Bakanlar Kurulu toplantısında  tarafından alınacak.

Elde edilen bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Anastasiades, kısıtlama önlemlerinin gevşetilmesini halka yapacağı bir açıklamayla duyuracak.

Kısıtlama önlemlerinin gevşetilmesinin ikinci aşaması 21 Mayıs – 8 Haziran tarihlerinde başlayacak ve aşağıdaki hizmetleri içerecek:

– Kuaför/berber/ güzellik merkezleri (21 Mayıstan itibaren)

– Catering hizmetleri, sadece açık alanlar için uygun olacak (21 Mayıs)

– Kütüphaneler (1 Hazirandan itibaren)

– Müzeler, arkeolojik ve tarihi alanlar (1 Haziran)

– Müşterek bahis yerleri (1 Haziran)

– Limanların tam çalışmaları (1 Haziran), seyir/yolcu gemileriyle gelen yolcuların inişleri hariç

Dolaşımla ilgili:

– 21 Mayıs’tan itibaren SMS mesajları tamamen kaldırılacak,

– 10 kişiye kadar toplantılara izin verilecek,

– 1 Haziran’dan itibaren Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği sağlık protokollerinin uygulanması koşuluyla kiliselerde, camilerde ve diğer dini mekânlarda ibadete izni verilecek. Aynı önlemler düğün, vaftiz ve cenazeler için de geçerli olacak.

– Parkalarda, açık oyun alanlarında, caddelerde, marina gibi alanlarda serbest dolaşıma izin verilirken grupların 10 kişiden fazla olmaması gerekiyor.

– Saat akşam 10’dan sabah 6.00’ya geçerli olan dolaşım yasağı kaldırılacak.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık