AktüelMüzakerelerAnadolu Ajansı sürece resmen müdahil oldu

Türkiye’nin resmi haber ajansı Anadolu Ajansı, bugün Kıbrıs’ın kuzeyinde hazırladığı sokak röportajı ile sürece resmen müdahil oldu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 28, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye’nin resmi haber ajansı Anadolu Ajansı, bugün Kıbrıs’ın kuzeyinde hazırladığı sokak röportajı ile sürece resmen müdahil oldu. 

Türkiye’nin ‘egemen eşitlik, iki devlet’  zırvasına AKP iktidarının haber ajansı Anadolu Ajansı da müdahil oldu. Türkiye’deki algının oluşturulmasında önemli bir yere sahip olan AA, Kıbrıs’ın kuzeyinde 5 üniversite öğrencisine ‘egemen eşitlik ve iki devletli çözüm’ zırvasını sordu. 

Özellikle son zamanlarda Kıbrıs’ın kuzeyindeki gençlerin federasyon temalı paylaşımlarındaki artış gözlemlenirken, bu yönde bir haber hazırlanması ise dikkat çekti. Federasyonu savunan herhangi bir gencin bulunmadığı  AA haberinde şu ifadeler paylaşıldı: 

Damla Bilgin, bir KKTC vatandaşı olarak ülkesinin var olmasını tercih ettiğini, Kıbrıs’ta varılacak bir anlaşmanın eşitlik temelinde olması gerektiğini vurguladı.

Uğur Yapıcı, 5 yıldır öğrenci olarak KKTC’de yaşadığını ve KKTC halkının maruz kaldığı zorluklara şahit olduğunu ifade etti.

Yapıcı, “Kıbrıs’ta iki ayrı devlet olması gerektiğini ben de düşünüyorum. 50 yılı aşkın süredir federasyon temelli anlaşma üzerinde konuşuluyor fakat bir sonuca varılamadı. Kıbrıs’taki iki devletin eşit haklara sahip olmasını düşünüyorum.” dedi.

Mustafa Çaluda, “İki devletli çözüm artık zamanı gelmiş bir düşünce ve tezdir. Ana vatan Türkiye’nin iki devletli çözümü daha da açıktan savunması bizi oldukça mutlu etmektedir. Kıbrıs’ta tek nihai çözüm, iki devletli çözümdür diye düşünmekteyim.” ifadesini kullandı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık