AktüelGazedda'nın GündemiAna muhalefet tutuklamalara yönelik tek kelime etmedi!

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi lideri Tufan Erhürman, bugün sabah saatlerinde Mağusa’da gayri yasal bir şekilde tutuklanarak, uzun bir süre Mağusa Polis Müdürlüğü’nde tutulan 4 kişi ile ilgili halen herhangi bir açıklamada bulunamadı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 11, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi lideri Tufan Erhürman, bugün sabah saatlerinde Mağusa’da gayri yasal bir şekilde tutuklanarak, uzun bir süre Mağusa Polis Müdürlüğü’nde tutulan 4 kişi ile ilgili, üzerinden kaç saat geçmesine rağmen halen herhangi bir açıklamada bulunamadı.

Mağusa bölgesinde Kıbrıs’ın kuzeyinde örgütlenmelerine yasal olarak izin bulunmayan AKP Gençlik Kolları’nın yaptırdığı “Love Erdoğan” panolarına yönelik yazılama yapıldığı gerekçesiyle Sol Hareket aktivisti dört kişinin tutuklanmasının ardından 12, serbest bırakılmalarının ardından yaklaşık 5 saat geçti. Geçen tüm bu süreye rağmen ne Ana muhalefet lideri Tufan Erhürman’dan ne de Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Dün sabah saatlerinde sokaklarda görülmeye başlayan “Love Erdoğan” panoları ile ilgili suya sabuna dokunmayan eleştiriler getiren Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin, Kıbrıs’ı, LGBTI+’ları, gazetecileri sevip sayarken halen esas hedefe yönelik “seni sevmiyoruz” cümlesini kuramamasına anlam verilemiyor.

Tek eleştiri Doğuş Derya’dan geldi

CTP’den konuyla ilgili açıklama yapıp eleştirilerde bulunan tek kişi, parti Lefkoşa Milletvekili Doğuş Derya oldu. Derya açıklamasında, baskı ve sindirme kültürü yaratmak isteyenlerin yerine, dostluğu, sahici sevgiyi, demokrasi mücadelesini ve kardeşliği koyanlarla dayanışma içinde olmaya devam edeceklerini bildirdi. Açıklama şöyle:

Türkiye, yabancı bir ülkede kayıtlı olan -faaliyet gösteren bir siyasi partinin, mesela Almanya SPD partisinin, Türkiye’nin birçok ilinde şube açıp siyasi faaliyet göstermesine izin veriyor mu? Peki başka bir ülkede kayıtlı olup orada faaliyet gösteren bir siyasi partinin, (hangi parti olursa olsun) Kıbrıs’ın kuzeyinde, hem de yasal dayanağı olmadan, siyasi faaliyet yürütmek üzere temsilcilik açması normal ve kabul edilebilir bir durum mu? Bunu normal kabul eden biri varsa o zaman lütfen söylesin: Yunanistan’dan PASOK da mı Kıbrıs’ın kuzeyinde temsilcilik açabilir? Veya adanın kuzeyinde hatırı sayılır mülkü ve bir miktar da nüfusu olan Rusya veya İsrail de mi temsilcilikler açabilir? Rusya’dan United Russia, İsrail’den Likud gibi partilerin de adaya gelip burada siyasi propaganda yapması normal mi karşılanmalı? Hani iddia edildiği gibi bağımsız bir devlet ise KKTC? Hele de masada “eşit egemenlik” istemeye hazırlanan bir cumhurbaşkanı varken?

Avukat arkadaşlar bugün yaşanan olayın hukuki teferruatlarını gayet güzel izah ettikleri için bir şey demeyeceğim. Bu konuları daha çok tartışacağız. Siyasal partiler yasamızda bir boşluk olduğu aşikar, bu boşluğun giderilmesi için elimizden geleni yapmak boynumuzun borcudur. Mesnetsiz iddialarla göz altına alan SOL Hareket üyesi arkadaşlara geçmiş olsun diyorum; baskı ve sindirme kültürü yaratmak isteyenlerin önüne dostluğu, sahici sevgiyi, demokrasi mücadelesini ve kardeşliği koyanlarla dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık