AktüelDünyaPolitikaAmerika’da İslamofobi ile savaşan silahlı Teksaslılarla tanışın

Houston’da İslami bir kongrenin gerçekleştiği yerin dışında silah taşıyan anti-faşistler, etkinliğe katılan Müslümanlar için 'güvenlik' sağladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 6, 2019
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Çeviri: Aycan Akçin

Kaynak: Middle East Eye

‘Aktif görevdeyim’: Amerika’da İslamofobi ile savaşmak için silahlı Teksaslılarla tanışın

Houston’da İslami bir kongrenin gerçekleştiği yerin dışında silah taşıyan anti-faşistler, etkinliğe katılan Müslümanlar için ‘güvenlik’ sağladı.

David Michael Smith ve Keith Toledo Texas’ın bunaltıcı sıcağında nöbet tutarken şunları söylediler: “Etrafta bu etkinliği bozma tehdidi savuran birçok faşist var; tıpkı geçen yıl yaptıkları gibi. Ve inanıyoruz ki Müslüman topluluğunun herhangi bir korku veya baskı altında kalmaksızın bir toplantı yapma, çalışmaya katılma ve ibadet etme hakkı vardır.” Etraflarında, alışık olmadığımız 40 protestocu, “İslamofobiyi Durdur” ve “Irkçılık ve Faşizme Karşı Birleştik” yazan pankartlar taşıyor.

Emekli bir siyaset bilimci, eylemci ve eski muharip olan 64 yaşındaki Smith, şu şekilde konuştu: “Müslümanların Kuzey Amerika İslam Birliği (ISNA) kongresinde güvenliğini sağlamak için buradayız” 

Some protesters like Dan Royce Sehochlur, felt the show of arms was a powerful statement to those promoting hate and bigotry [MEE]

‘Şiddet kaçınılmaz’

Smith buraya, ABD’deki beyaz üstünlüğün yeniden canlanmasından dolayı ve Donald Trump’ın başkanlık görevine gelmesinden bu yana Müslümanlara ve diğer azınlıklara yönelik nefret suçlarında belgelenmiş bir artış olduğundan dolayı gelmek istediğini bildirdi ve ekledi: böylece faşistler, kongredeki Müslümanların kendilerinden daha büyük bir grup tarafından desteklendiğini iyice anlasınlar. Burada polis memurları olsa bile, Müslümanların polise büyük bir güvensizliği olduğunu biliyoruz. 

Antifa protestocuları, Trump’ın seçilmesinden bu yana ABD’nin birçok yerinde harekete geçti. Müdahaleleri, Trump yönetiminin kendilerini ‘terör örgütü’ olarak isimlendireceğine dair uyarılar vermeye kışkırttı. Grup ve iştirakleri “terör örgütü”. Ağustos ayının ortalarında, beyaz milliyetçiler ve antifa protestocular arasında yaşanan yüzleşme sırasında, Trump bir kez daha aynı tehdidi savurdu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..