AktüelEkolojiAmazon’un üçte biri geri dönülemez biçimde yok olmakla karşı karşıya

George Mason Üniversitesi’den Profesör Lovejoy, tahribatla mücadelede yeterince adım atılmaması nedeniyle biyolojik çeşitliliğin yitirilmesinin “çok büyük çapta kitap yakmaya benzediği” değerlendirmesinde bulunuyor
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 26, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

İndependentturkish’in haberine göre yangınlar Amazon’un büyük bir bölümünü yakıp yıkarken, uzmanlar hayati önem taşıyan yağmur ormanlarındaki ekosistemin üçte birinin yok olacak şekilde geri dönüşümü olmayan noktaya yaklaştığı uyarısında bulundu.

Yağmur ormanlarında bu kadar büyük alanların yitirilmesi, çoğu henüz incelenmemiş ancak aşırı miktarda depolanmış karbon açığa çıkaracak türlerin yok edilmesine neden olacak.

Bu tür bir tahribat, iklim değişikliğinin etkileri sebebiyle gezegen için felaketle sonuçlanabilir.

Amazon’da binlerce yangın hızla ilerlerken, Brezilya yılın ilk 8 ayında 75 binden fazla orman yangını saptadı.

Temmuzda ormansızlaşma oranı kabaca her gün bir Manhattan veya her üç haftada bir Londra’nın büyüklüğünde bir alana denk geliyordu.

Amazonlar üzerine 1965’ten bu yana çalışma yapan George Mason Üniversitesi’nden Profesör Thomas Lovejoy, The Independent’a yaptığı açıklamada, yakın zamanda insan kontrolünün ötesine geçecek boyutta daha geniş ormansızlaşmaya doğru gidildiğine dair işaretler bulunduğunu söyledi.

Lovejoy’un meslektaşı Carlos Nobre’nin geçmişte yaptığı bir çalışma, daha fazla tahribatın, Amazon’un kendi yağmurlarının yarısını ürettiği hidrolojik döngüsünü bozabileceğine işaret ediyor. Eğer kritik miktarda ağaç kesilip devrilirse, ekosistem yağmur ormanlarını destekleyemeyeceği bir noktaya geriler.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık