AktüelEkolojiAmazonları kurtarmak için et tüketimi azaltılmalı

Dünya çapında çevreci kampanyalarıyla tanınan Mighty Earth sivil toplum kuruluşu yayınladığı bir raporda, Avrupa’da ‘yerli ürün’ olarak tanıtılan et ürünlerinin Güney Amerika’daki Amazonların yok oluşuna sebep olabileceğine yer verdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 26, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Euronews’in haberine göre Dünya çapında çevreci kampanyalarıyla tanınan Mighty Earth sivil toplum kuruluşu yayınladığı bir raporda, Avrupa’da ‘yerli ürün’ olarak tanıtılan et ürünlerinin Güney Amerika’daki Amazonların yok oluşuna sebep olabileceğine yer verdi.

Zira Amazon ormanları yangınlarının başladığı Brezilya, 2018’de yapılan 1,64 milyon tonluk ihracat ile dünyanın en büyük sığır eti üreticisi konumunda. Söz konusu sığır eti ihracatı sırasıyla en çok Hong Kong, Çin, Mısır ve Avrupa Birliği ülkelerine yapılıyor.

Brezilyalı çiftçiler, sığırların otlaması için Amazon ormanları yakınlarındaki alanları temizliyor ve anız yakıyor. Bolsonaro da, çıkan orman yangınlarıyla ilgili olarak ‘queimada’ sezonuna girdiklerini, bu dönemde çiftçilerin tarlalarını temizlemek için otları yaktıklarını söylemişti.

Diğer yandan Amazon ormanları yangınlarıyla ilgili olarak Finlandiya Maliye Bakanı 23 Ağustos Cuma günü, Brezilya’dan ithal edilen sığır etini yasaklamak üzere görüşmeler yapacaklarını açıkladı.

Avrupa’da hayvan besininde kullanılan soya, Latin Amerika’daki Amazonları yok ediyor

Avrupa’da hayvan besininde kullanılan soya ihtiyacının büyük kısmı Latin Amerika’da bulunan Gran Chaco bölgesinden karşılanıyor.

Çevreci örgüt Mighty Earth’ün çalışanları, Arjantin ve Paraguay’da soya üretilen alanlarda yerli halkla görüşmeler yaptıklarını ve soya üretiminin bölgedeki suyu ve hayvanları zehirlediğini ifade ediyor.

Görüşmeler boyunca bir yerli; “Hayvanların ölmesi başımıza gelen en kötü şey değil, daha da kötüsünü gördük. Birçoğumuzun çocuğu hasta oldu. Dört çocuğum var, hepsi de çok hastalandı. En küçüğüm henüz bir yaşında, içlerinde en çok acı çekeni o oldu.” ifadelerini kullandı. Hastalık belirtileri olarak, deri döküntüleri, mide hastalıkları ve kansızlık gösteriliyor.

Mighty Earth’ün raporunda ayrıca, bölgedeki ormanların yok edilişinin dış dünyayla ilişkisi olmayan yerli halkın hayatının tek idame yolu olan avcılığı ve biyolojik çeşitliliği tehdit ettiği de yer alıyor.

Soya ürünleri ucuz olduğu için genellikle et ürünlerinin içine karıştırılıyor. Dünya Doğayı Koruma Vakfı’na (WWF) göre Avrupalı tüketiciler, hamburger gibi et ürünlerinin içine ‘gizlenmiş’ şekilde, her sene ortalama 61 kilogram soya yiyor. Ucuz olduğu için tercih edilen soyanın üretimi için ise Amazon bölgesindeki yağmur ormanları yok edilerek, yerine soya ekiliyor.

Google Earth çekimlerindeki fotoğraflarda hayvan besininde kullanılan soyanın ekilmesi için yağmur ormanlarının nasıl tahrip edildiği görülüyor.

Avrupa Çevre Ajansı’nın (EEA) 2013’te yaptığı bir araştırmaya göre, hayvan besini ve yağ ürünleri üretiminde kullanılması için, Latin Amerika’dan Avrupa’ya 27 milyon ton soya fasulyesi ve soya ürünleri ithal edildi.

12 yıl önce kullandıkları soyayla Amazon ormanlarını yok ettiği öne sürülen McDonald’s’a karşı Greenpeace’in başlattığı kampanya sonuç vermiş ve Amerikalı hazır yemek devi et ürünlerine Amazon bölgesinden gelen soyayı kullanmayı durdurmuştu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık