AktüelEkolojiAmazon yerlilerinden direniş sözü

Kabile lideri Raimundo Mura: Beyaz adamın tek derdi yok etmek, bu ağaçların bir ruhu var, hepsinin dünyada bir yeri var. Kanımın son damlasına kadar bu ormanı savunacağım.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 26, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Büyük bölümü Brezilya sınırları içinde kalan Amazon yağmur ormanlarındaki yangınlar ve çiftçi tehditleri bölgedeki Mura halkını harekete geçirdi. Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro‘nun ‘ormansızlaştırma’ politikalarına karşı mücadele edeceklerini duyuran grup, geleneksel topraklarını korumak için direnme sözü verdi. Kabilenin liderlerinden Raimundo Mura, “Beyaz adamın tek derdi yok etmek, bu ağaçların bir ruhu var, hepsinin dünyada bir yeri var. Kanımın son damlasına kadar bu ormanı savunacağım.” sözleriyle kararlığını dile getirdi.

Euronews’in video haberine göre, ülkede balık avlayıp orman ürünleriyle geçinen ve özel bir bölgede yaşayan 15 bin civarında Mura bulunuyor. Atalarının geleneklerini sürdüren Muralar, Amazon’da uzun bir direniş geçmişine sahip. Sömürgecilik dönemlerinde ‘Portekiz kültürünün işgaline’ karşı direnen yerli halk, kızamık ve çiçek hastalığı gibi salgınlardan kurtularak varlıklarını günümüze kadar sürdürdü.

Fonlar kesiliyor

Dünyanın akciğerleri olarak bilinen ancak son dönemde çıkan yangınlarla büyük zarar gören Amazon ormanları diğer ülkelerin de gündeminde. Almanya ve ‘en büyük bağışçı’ Norveç, ocak ile ağustos ayları arasında 72 bin 800 yangın çıkan yağmur ormanları için sağlanan Amazon Fonu’na verdikleri katkıyı durdurdu. Sao Paulo’nun yanlış orman politikalarını gerekçe gösteren Norveç yönetimi fona yıllık 30 milyon euro aktarıyordu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©