AktüelEkonomi PolitikAmazon marihuananın yasallaştırılmasını desteklediğini duyurdu: Şirket politikası değişiyor

E-ticaret ve teknoloji devi Amazon’da yönetim marihuananın yasallaştırılmasını desteklediğini ifade ederek şirket politikasında kullanımıyla ilgili değişikliğe gittiğini duyurdu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 3, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Dünyanın en yüksek piyasa değerine sahip firmalarından Amazon’un tüketici bölümü yöneticisi Dave Clark’ın duyurduğu iki önemli kararın daha cazip bir işveren olma amacıyla alındığı belirtildi.

Clark marihuanayla ilgili değişen eyalet yasalarıyla birlikte Amazon’un artık işe alım öncesi uyuşturucu testinde bu maddeyi dahil etmeyeceğini ve marihuanaya içkiyle aynı muamele yapılacağını ifade etti.

Ancak Clark ABD Ulaştırma Bakanlığı tarafından düzenlemeye tabi pozisyonlara marihuana testi yapılmaya devam edileceğini, herhangi bir olaydan sonra içki ve tüm uyuşturucular için test yapılacağını sözlerine ekledi.

Clark ayrıca Amazon’un federal marihuana yasa tasarısını desteklediğini belirterek “Diğer şirketlerin de bize katılmasını ve politikacıların yasanın geçmesi için hızla harekete geçmesini umuyoruz” dedi.

Kısa adıyla MORE olarak bilinen tasarının (Marijuana Opportunity Reinvestment and Expungement) yasalaşması durumunda, marihuana ‘kontrollü maddeler’ kategorisinden çıkarılacak ve önceki cezai işlemlerin silinmesi dahil marihuanayla ilgili değişiklikler yürürlüğe koyulacak.

Şirketin duyurduğu diğer önemli kararda ise çalışanların mola zamanlarını analiz ederek verimliliklerinin takip edildiği şirket politikasının gözden geçirileceği ifade edildi. Şirket, çalışanlar için stresli bir iş ortamı yaratmak ve insan yerine makine muamelesi yapmakla eleştiriliyordu.

Uygulamanın ‘yanlış anlaşıldığını’ belirten Clark, asıl amacın çalışanların verimli olmak için kullandığı araçlarda bir sorun olup olmadığını tespit etmek olduğunu, performans değerlendirmesinin ikinci planda yer aldığını ifade etti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık