AktüelEkonomi Politik“Amaç, arıza çıkarmayacak bir sendikaya sahip olmak”

Basın Emekçileri Sendikası, Kıbrıs Medya Grubu'nda patronların sendika kurma çalışmalarına devam ettiğini bildirdi. Açıklama şöyle:
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 14, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Basın Emekçileri Sendikası, Kıbrıs Medya Grubu’nda patronların sendika kurma çalışmalarına devam ettiğini bildirdi. Açıklama şöyle:

Tüm toplumun önceliği Covid-19 ile mücadele olmuşken, bu konuda tüm çevreler elini taşın altına koymaya ve bu virüsle savaşmaya çalışırken, ne yazık ki tüm uyarılarımıza rağmen Kıbrıs Medya Grubu sarı sendika kurma çalışmalarına devam etmektedir.

Kıbrıs Medya Grubu emekçilerini baskı ve tehdit ile Basın Emekçileri Sendikası’ndan istifa etmeye zorlayan Nur Nadir ve ona olanak sağlayan Asil Nadir, emekçilerden yaptıkları yasadışı kesintilere kılıf uydurmak için maaşlardan kesilecek sendika aidatının dahi ne kadar olduğunu çalışanlara belirtmemiştir. Nadir ailesinin, etik değerleri ve yasaları ayaklar altına alarak böylesi zor bir süreçte çalışanları güvencesiz koşullara itme çabasının tek nedeni haksız yere yaptıkları işçi kıyımı ve maaş kesintisi karşısında kendilerine “arıza” çıkarmayacak ve kendi kontrollerinde olacak bir sendikaya sahip olmaktır.

Asil Nadir ve Nur Nadir şunu net olarak bilmedirler ki, Basın Emekçileri Sendikası üyesi olsun ya da olmasın basın sektöründeki tüm emekçilerin haklarını sonuna kadar koruyacaktır. Çalışanların haklarını gasp eden ve onlara baskı uygulayan Nadir çifti gibi despot sermaye kesimlerine karşı her zaman arıza çıkartmaya devam edecektir. Pandemi süreci içerisinde Covid-19’u fırsat bilip virüsten çıkar sağlamaya çalışan bu zihniyetin demokrasiye leke sürecek olan bu girişimine er veya geç engel olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Son kez buradan Nur Nadir’e değil, geçmişte bu ülkeye katkıları bulunan ve geçmişte saygı duyulan bir iş insanı olan Asil Nadir’e sesleniyoruz;

Sayın Nadir, toplumun gözünde saygınlığınızı her geçen gün kaybediyorsunuz. Size çağrımız bu tür küçük işlerle uğraşmamanız ve saygınlığınızı kaybetmemenizdir. Eğer bu ısrarınız devam ederse ve sendikal alana leke sürme çabanızı ileri taşırsanız, bu sadece Basın-Sen’in mücadelesi olmaktan çıkıp tüm sendikaların mücadele alanına girecektir. Son kez diyalog yolu ile sizi uyarıyoruz, bu tutumunuz devam ederse başta Sendikal Platform olmak üzere tüm paydaşlarımız ve yargımızla size gereken cevabı en sert şekilde vereceğiz.

Değerli Kıbrıs Medya Grubu çalışanları;

“Baskılar ve tehditler sizleri korkutmasın, esas korkması gereken sizlere bunları yapanlardır, biz haklıyız ve kazanacağız. Sonuna kadar yanınızdayız.”

Saygılarımızla;

Basın Emekçileri Sendikası

Yönetim Kurulu (a)

Başkan

Ali Kişmir

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık