AktüelYaşamAlternatif Çernobil dizisi geliyor

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 10, 2019
Djumba Hotel & Cafe

The Guardian gazetesinde yer alan habere göre, Rus televizyon kanalı NTV’de yayınlanacak olan ve çekimleri Belarus’ta gerçekleştirilen dizide, Çernobil Nükleer Santrali’nin bulunduğu Pripyat kentine, santral hakkında bilgi toplamak için sızan bir CIA ajanının sabotaj faaliyetleri konu edilecek.

Dizinin yönetmeni Aleksey Muradov’a göre, HBO’nun Çernobil’inin aksine bu dizi izleyicilere “gerçekte” neler olup bittiğini anlatacak. Rusya’nın en çok okunan gazetelerinden Komsomolskaya Pravda gazetesine konuşan Muradov, “Amerikalılar’ın Çernobil Nükleer Santrali’ne sızdığını öne süren bir teori olduğunu” ve “patlamanın yaşandığı gün santralde bir ABD istihbarat görevlisinin bulunduğunu” belirtiyor.

Ancak The Moscow Times yazarı İlya Şepelin’e göre bu iddia, temelsiz komplo teorilerine dayanıyor. Çernobil dizisinin Rusya’daki yansımaları hakkında çarpıcı ayrıntılara yer veren Şepelin, bu yapımın, Rus devlet nükleer şirketi Rosatom’un rakipleri tarafından “ülkenin imajını zedelemek” amacıyla kullanıldığına dair şüphelere Rus basınında geniş yer verildiğine dikkat çekiyor.

Kaynak:

Rus kanalı NTV, HBO’nun Çernobil dizisine karşı kendi Çernobil’ini yayınlayacak – Medyascope

Türkiye’de ve dünyada kısa sürede büyük bir izleyici kitlesine ulaşan, 1986’daki Çernobil nükleer felaketinin anlatıldığı HBO yapımı “Çernobil” dizisiyle ilgili tartışmalar büyüyor. Rusya devlet televizyonu ve ülkenin önde gelen gazeteleri, ABD kanalı HBO’da yayınlanan diziyi “Sovyet görevlilerin kahramanca eylemlerini hasır altı etmek” ile suçluyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©