AktüelKıbrıs SorunuAlt yönetim olmak bu işte!

Kıbrıs'ın kuzeyinde yaşayan yurttaşlara, alt yönetim olmanın ne demek olduğu dün bir kez daha hatırlatıldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 7, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan yurttaşlara, alt yönetim olmanın ne demek olduğu dün bir kez daha hatırlatıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’dan canlı yayın da dahil olmak üzere her şeyi yönetti, Kıbrıs’ın kuzeyindeki yönetim ise gelişmeleri yurttaşlar gibi ekran başından seyretti. Peki dün neler oldu?

Başbakan Ersin Tatar, dün sabah saatlerinde Türkiye’ye gideceğini duyurdu. Ortaya atılan iddialar, Ersin Tatar’ın Türkiye’den gelen suyun açılış töreni yanısıra, Maraş’ın açılacağı yönünde açıklama yapacağı şeklindeydi… Yüksek Seçim Kurulu, Seçim ve Halkoylaması Yasası tahtında tören yapılmasının yasak olduğunu bildirdi ancak YSK’yı kimse dikkate almadı. Devlet televizyonu BRT’nin “önderliği”nde birçok karasal ve internet televizyon kanalı, töreni başından sonuna canlı bir şekilde izleyicilerine aktardı.

Türkiye’de Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte açıklama yapan Başbakan Ersin Tatar, “efendim” ve “Cumhurbaşkanım” diye hitap ettiği Erdoğan’ın yanında, prompterdan kendisine verilen yazıyı okudu. Bireysel fikri olan tek bir cümle kurmadı. Recep Tayyip Erdoğan, suyla ilgili tören devam ederken, yayını yöneten Türkiye’deki ekibe, kime bağlanması gerektiğini, hangi görüntünün ekranda ne kadar süre kalması gerektiğini ve kimin konuşması gerektiğine kadar her şeyi adım adım yönetti.

Geçitköy’deki törenin sona ermesinin ardından Maraş girişindeki törene geçildi. Törenin Kıbrıs’taki bacağında, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu ve Mağusa Belediyesi Başkanı İsmail Arter hazır bulundu. Erdoğan’ın yaptığı açılış konuşmasının ardından söz Maraş girişinde hazır bekleyen üçlüye verildi. “Efendim” nidaları arasında devam eden açılış konuşmasında üç yetkili de Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda hazırlıklara başladıklarını ifade etti. Bu sırada, Kıbrıs’ın kuzeyindeki hükümet, meclis ve Cumhurbaşkanlığı’ndan kimse orada değildi.

Açılış konuşmaları sırasında Erdoğan, Kıbrıs’taki kamera ekiplerine ve yayını yöneten televizyonculara çekimlerin nasıl yapılacağı ile ilgili canlı yayında talimatlar yağdırdı.

Yapılan açıklamalar içinde Maraş’ın değil de Maraş sahillerinin açılacağı bildirildi ama konu kamuoyuna “Maraş açılıyor” şeklinde lanse edildi. Törenin ardından Kıbrıs Cumhuriyeti’nde Ulusal Konsey toplandı, Birleşmiş Milletler “tedirgin” oldukları yönünde açıklamalar yaptı. Kıbrıs’ın kuzeyinde özellikle Cumhurbaşkanlığı’na aday olan birçok adayın açıklamaları dikkat çekti.

Hemen ardından, oy vermeyeceği bilinen birçok yurttaş, seçimde oy kullanacağına dair sosyal medya paylaşımlarında bulunmaya başladı. Bu sırada Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin Merkez Yürütme Kurulu ile Halkın Partisi’nin Parti Meclisi ayrı ayrı toplantılar düzenledi.

Başbakan Ersin Tatar adaya döndü, havaalanında Ulusal Birlik Partisi üye ve sempatizanları tarafından karşılandı. Ardından Kanal T’de bir televizyon programına katılarak Cumhurbaşkanı olursa yapacağı icraatlere yönelik açıklamalarda bulunmaya başladı. Bu sırada Halkın Partisi Parti Meclisi hükümetten çekilme kararı aldı. Ersin Tatar’ın iktidarın şu sıralarda bozulmaz dediği anda, Halkın Partisi diğer tarafta koalisyondan çekildiklerine dair açıklama yaptı.

Günü bu şekilde tamamladık. Kıbrıs’ın kuzeyinde atılacak herhangi bir adımla ilgili Kıbrıs’taki hiçbir yetkilinin söz sahibi olmadığı da bir kez daha gözler önüne serildi. Yurttaşlar bir kez daha elinde olmayan sebeplerle Türkiye’nin oyunlarının parçası oldu.

Arz ederim!

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..