AktüelGazedda'nın GündemiAlt yönetim çatırdıyor

Kıbrıs’ın kuzeyindeki alt yönetim krizde. Başbakan Faiz Sucuoğlu ile sorun yaşayan Sunat Atun’un görevden alınması talebine atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye’nin onayı olmadığı için ret verdi. Dün akşam toplanan Ulusal Birlik Partisi Merkez Yönetim Kurulu, Sucuoğlu’na tam destek verdi. Sucuoğlu, Ersin Tatar’a ya Sunat Atun’un görevden alınmasını onaylamasını ya da hükümetin istifasını kabul etmesi şartını sundu.
Gazedda KıbrısNisan 20, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’ın kuzeyindeki alt yönetim krizde. Başbakan Faiz Sucuoğlu ile sorun yaşayan Sunat Atun’un görevden alınması talebine atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye’nin onayı olmadığı için ret verdi. Dün akşam toplanan Ulusal Birlik Partisi Merkez Yönetim Kurulu, Sucuoğlu’na tam destek verdi. Sucuoğlu, Ersin Tatar’a ya Sunat Atun’un görevden alınmasını onaylamasını ya da hükümetin istifasını kabul etmesi şartını sundu. Sucuoğlu’nun Türkiye Büyükelçiliği ile görüşme talebi de reddedildi.

Sucuoğlu: Her iki kararın da geri alınması söz konusu değil

Ulusal Birlik Partisi (UBP) MYK toplantısı sonrası açıklama yapan Sucuoğlu, UBP’nin bir bütün olduğunu ancak ufak tefek anlaşmazlıkların da olabileceğini belirterek, “Disiplin şarttır” dedi.

Disiplin ve otorite olmazsa partinin zarar görebileceğini vurgulayan Sucuoğlu, “Partiye ciddi boyutta zarar verecek hatalar yapan arkadaşlarımız uyarılır ve gerekli adımlar da atılır” dedi

“Her iki kararın da geri alınması söz konusu değildir”

Tatar’ın alacağı kararı bekleyeceklerini belirten Sucuoğlu, yarından sonra MYK’nın yeniden toplanacağını söyledi.

Maliye Bakanı Sunat Atun‘un görevden alınmasıyla ilgili kabine değişikliği ve bunun cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanmaması durumunda sunulan hükümetin istifası kararlarıyla ilgili Sucuoğlu, “Her iki kararın da geri alınması söz konusu değildir” diyerek, her iki kararı da yazılı olarak Tatar’a ilettiklerini ancak cevap alamadıklarını belirtti.

Neler olmuştu?

Başbakan Sucuoğlu, elektrik zammından indirim yapılması kararına muhalefet eden Maliye Bakanı Sunat Atun’u görevden almak istemiş ve kabine değişikliğini Cumhurbaşkanlığı’na sunmuştu.

Ancak Ersin Tatar kararı uzun süre imzalamadı ve Sucuoğlu da hükümet ortakları Erhan Arıklı ve Fikri Ataoğlu ile birlikte hükümetin istifasını Cumhurbaşkanlığı’na sunmuştu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık