EkolojiAlpler’de pembeleşen kar, buzulları daha hızlı eritiyor

Uzmanlar, İtalya'daki Presena Buzulu'nda oluşan pembe rengin bir alg türü nedeniyle meydana geldiğini belirtiyor. Ancak bu pembelik, buzulların daha hızlı erimesine neden oluyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 7, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

İtalyan Alpleri’nde görülmeye başlanan pembe kar, aşırı erime endişeleri doğurdu. İtalya Ulusal Araştırma Konseyi‘nde görev yapan bilim insanlarından Biagio Di MauroPresena Buzulları‘nda görülen pembe karın, Grönland‘da gözlemlenenle benzer özellikler taşıdığını söyledi.

Ntv‘nin aktardığına göre, daha önce Grönland gibi kar örtüsünün uzun süre yerde kaldığı bölgelerdeki sonuçlar nedeniyle küresel ısınma tartışmaları çoğalmıştı. 

Beyaz renk değişince erime hızlanıyor

Karlardaki bu pembeliğin nedeni ise algler. Ağırlıklı olarak yeşil renginde olsa da alg pembe dahil birçok farklı renkte ortaya çıkıyor. Ancylonema nordenskioeldii adı verilen bu alg türü daha önce Grönland’da görülmüştü.Karın beyaz renginin değişmesi, erimeyi hızlandırıyor. Normal şartlar altında kar güneş ışığının yüzde 80’ini yansıtıyor.

 Güneş ışığını beyaza göre daha fazla tutan pembe rengi ise karın emdiği ışınların miktarını artıyor. Bu da buz tabakasının daha çabuk ısınmasına ve erimesine neden oluyor. Bu nedenle 2 bin 600 rakımlı bölgede erimeler daha önce hiç olmadığı kadar artmış durumda.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık