AktüelDünyaAlmanya’da yasaklı çete lideri, Türkiye’de AKP’li

Kendisini ''iş insanı olarak'' tanıtan, fakat Almanya'da yasaklı Osmanen Germania (Almanyalı Osmanlılar) çetesinin yöneticilerinden olan Taner Ay'ın Türkiye'de AKP'yle yakın ilişki içinde olduğu ortaya çıktı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 7, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kendisini ”iş insanı olarak” tanıtan, fakat Almanya’da yasaklı Osmanen Germania (Almanyalı Osmanlılar) çetesinin yöneticilerinden olan Taner Ay’ın Türkiye’de AKP’yle yakın ilişki içinde olduğu ortaya çıktı.

Politika Haber’in haberine göre, Almanya’da 2018 yılında yasaklanan Osmanen Germania çetesinin yöneticilerinden Taner Ay’ın birçok bakanla ve AKP’li isimle fotoğrafları ortaya çıktı. Ay, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün raporlarında ‘’çete lideri’’ olarak anılan ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ile ilişkileri ortaya çıkan haraç ve gasp çetesinin lideri Selahattin Yılmaz’ın oğlu Alperen Göktuğ Yılmaz için ise ‘’can dostum’’ dedi.

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla farklı birçok etkinlikte yan yana gelen Taner Ay’ın, TC İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve TC Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanı sıra AKP’li birçok milletvekili ve yöneticiyle de ilişkide olduğu anlaşıldı.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlardan, AKP’li isimlerle yakın ilişkide olduğu anlaşılan Ay’ın, bir paylaşımında ise Selahattin Yılmaz’ın oğlu Alperen Göktuğ Yılmaz için ‘’can dostum’’ demesi dikkat çekti. Ay’ın paylaştığı birçok videoda ise Türkiye’de çakarlı araçların kendi aracına eşlik ettiği görüldü.

Ay’ın çete bağlantısı

Almanya’da kendisini “Türkiye hükümetinin militan kolu” olarak gören ve 31 alt organizasyonu olan Osmanen Germania (Almanyalı Osmanlılar) çetesinin AKP hükümetiyle ilişkisi, die Welt gazetesinin 6 Ağustos 2019 tarihli haberiyle ortaya atılmıştı.

Buna göre Taner Ay, 2018’de Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer tarafından yasaklanan Osmanen Germania’nın Duisburg Başkan Yardımcılığını yaptığı sırada, AKP’li bakanlarla sık sık temas halindeydi. İddiaya göre, Taner Ay sayesinde grup ile Türkiye’de ‘kilit pozisyondaki’ isimler arasında nasıl bir ağ olduğuna dair bilgilere ulaşmak mümkün ve bu ilişki ağında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ismi öne çıkıyor.

Güvenlik makamlarına göre çete, Türkiye genel seçimlerinin yapıldığı 2015 yılında kuruldu. Almanya’da Erdoğan hükümetini eleştirenlere karşı baskı uygulamaya çalıştığı ve Almanya’da yapılan Erdoğan yanlısı bazı gösterilerin de arka planında Osmanen Germania çetesinin olduğu şüpheleri dillendiriliyor.

Taner Ay’ın da Duisburg Başkan Yardımcılığını yaptığı çetenin bazı üyeleri şantaj, gasp, kaçakçılık ve yaralama gibi suçlardan mahkumiyet aldı. Çeteden ayrılan eski üyelerden bazıları ise ‘suikast görevi’ dahi aldıkları bilgisini basınla paylaştı.

Almanya basınında defalarca yer alan, çetenin aracı bir kişi sayesinde AKP ile bağlantılar kurduğu iddiaları ise gözleri Taner Ay’a çevirdi. Ay, sosyal medya hesaplarında Türkiye’de önemli bağlantıları olan başarılı bir iş insanı profili çiziyor. Sosyal medya hesaplarında sürekli pahalı otomobillerle, bakanlarla ve AKP’li isimlerle fotoğraflar paylaşan Ay, yaptığı işi “savunma endüstrisi, silah endüstrisi“ şeklinde tarif ediyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık