AktüelİnsanYaşamAlmanya’da üçüncü cinsiyet opsiyonuna onay

Almanya’da hükümet, Anayasa Mahkemesi kararı sonrası, resmi kimlik kayıtlarında üçüncü bir cinsiyet opsiyonunu mümkün kılan yasa tasarısını onayladı. İlgili kararın yıl sonuna kadar yürürlüğe girmesi bekleniyor. DW Türkçe’de yer alan habere göre, yasa tasarısı hem erkek hem de kadın cinsiyet karakteristikleri ile doğan interseks bireylere cinsiyetlerini artık “çeşitli/diverse” olarak kaydedebilme imkanı sunacak. Ülkede medeni kanunda 2013 yılında yapılan değişiklik ile hem kadın hem de erkek cinsiyet karakteristiklerini taşıyan bebeklerin doğum belgelerinde cinsiyet ibaresinin boş bırakılmasına imkân...
Reşat Şaban Reşat ŞabanAğustos 16, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Almanya’da hükümet, Anayasa Mahkemesi kararı sonrası, resmi kimlik kayıtlarında üçüncü bir cinsiyet opsiyonunu mümkün kılan yasa tasarısını onayladı. İlgili kararın yıl sonuna kadar yürürlüğe girmesi bekleniyor.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, yasa tasarısı hem erkek hem de kadın cinsiyet karakteristikleri ile doğan interseks bireylere cinsiyetlerini artık “çeşitli/diverse” olarak kaydedebilme imkanı sunacak.

Ülkede medeni kanunda 2013 yılında yapılan değişiklik ile hem kadın hem de erkek cinsiyet karakteristiklerini taşıyan bebeklerin doğum belgelerinde cinsiyet ibaresinin boş bırakılmasına imkân tanıyan bir düzenleme bulunuyordu. Ancak Anayasa Mahkemesi geçen yıl Kasım ayında cinsiyet kimliğinin Almanya anayasasında temel bir hak olarak güvence altına alındığını belirterek medeni kanundaki düzenlemelerin interseks bireylere karşı ayrımcılık içerdiğine hükmetmişti.  Anayasa Mahkemesi, bireysel hakları ve Ayrımcılık Karşıtı Yasayı ihlal eden ilgili kanunun düzenlenmesi için hükümete 2018 yılı sonuna kadar süre tanımıştı.

Sosyal Demokrat Partili (SPD) Adalet Bakanı Katarina Barley, tasarının kabul edilmesini önemli bir adım olarak nitelendirerek, “Kimse cinsiyet kimliği temelinde ayrımcılığa uğramamalı” diye konuştu. Barley, cinsiyet kimliği tanımında öngörülen üçüncü kategorinin interseks bireylere “onur ve pozitif bir kimlik” algısı sağlayacağını söyledi.

Aile Bakanı Franziska Giffey ise Almanya’da bir sonraki adımın transseksüel bireylerin yasal hakları ile ilgili düzenlemeler olduğunu söyledi. Giffey, bireylerin biyolojik cinsiyetlerini belirleyen tıbbi muayenelerin önüne geçmenin de düzenleme kapsamına alınacağını açıkladı.

Danimarka, İrlanda, Malta, Norveç ve İsveç’in ardından geçen ay Portekiz, transseksüel kimliğin kişilerin kendi inisiyatifinde bir hak olduğunu yasal güvence altına alan altıncı Avrupa ülkesi oldu. Söz konusu düzenleme ile interseks bebeklerin hayatlarının ileri evrelerinde kendi cinsiyetlerini kendilerinin seçebilmeleri adına bebeklikte yapılan cerrahi müdahaleler de yasaklandı.

 

Reşat Şaban

Reşat Şaban

LGBT kitapcık