AktüelPolitikaAlmanya’da Sol Parti Radikal Değişim İstiyor

Almanya’da Sol Parti, 24 Eylül’de yapılacak seçimlere ülkede radikal değişim ve dönüşümü içeren bir programla gidiyor. Sol Parti, emekçi, göçmen ve toplumda önemli bir yer tutan dar gelirlilerin ekonomik ve sosyal durumunun düzeltilmesini içeren bir değişim talep ediyor. Yeni Özgür Politika’nın haberine göre, 24 Eylül’de Almanya’da yapılacak seçimlere yoğun bir hazırlık yapan Sol Parti (Die Linke), sosyal yaşamda köklü değişikliklerden yana. “Sosyal Eşitlik, Barış Herkes için” şiarıyla çalışmalarına devam eden Sol Parti, ağırlıklı olarak işçi ve...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 30, 2017
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Almanya’da Sol Parti, 24 Eylül’de yapılacak seçimlere ülkede radikal değişim ve dönüşümü içeren bir programla gidiyor. Sol Parti, emekçi, göçmen ve toplumda önemli bir yer tutan dar gelirlilerin ekonomik ve sosyal durumunun düzeltilmesini içeren bir değişim talep ediyor.

Yeni Özgür Politika’nın haberine göre, 24 Eylül’de Almanya’da yapılacak seçimlere yoğun bir hazırlık yapan Sol Parti (Die Linke), sosyal yaşamda köklü değişikliklerden yana.

“Sosyal Eşitlik, Barış Herkes için” şiarıyla çalışmalarına devam eden Sol Parti, ağırlıklı olarak işçi ve göçmen hakları için mücadele ediyor.

“Bir yandan çocuklar fakirlik içinde büyürken, diğer yandan milyonerlerin ve milyarderlerin sayısının giderek artmasını kabul edemeyiz” diyen Sol Parti, 18 maddelik seçim programında, sosyal politikalarda yaptırımsız temel bir güvenceyi savunuyor ve herkesin genel emeklilik kasasına ödeme yapmasını ve genel emeklilik ücretinin aylık asgari 1050 Euro olmasını talep ediyor. Şu anda genel emeklilik ücreti aylık 850 eurodur.

Sol Parti, resmi emeklilikte ise son brüt maaşın yüzde 48’ini emeklilik ücretinin üst sınırı olarak belirleyen yasada değişiklik yapılması ve üst sınırın yüzde 53’e çıkarılmasını savunuyor. Ayrıca saat başına 8,84 euro olan resmi asgari ücretinin 12 euroya çıkarılmasını istiyor.

 

 

‘NATO’nun yerine kolektif savunma sistemi’

Bunun yanı sıra planlarının somut, finanse edilebilir adil olduğunu ve giderek artan fakirlik riskini kaldırmayı hedefliyor.

Seçim programında NATO’nun dağıtılması ve onun yerine Rusya’nın da dahil edildiği kolektif bir güvenlik sisteminin oluşturması öngörülürken, Alman ordusunun yurtdışındaki operasyon görevlerine son verilmesini isteniliyor.

Ayrıca vergi hakkı, göçmenlik, kadın eşitliği ve hakları, eğitim gibi alanlarda da radikal bir değişimi önüne hedef olarak koyuyor.

23 Eylül’e kadar sürecek çalışmalarında işçi ve göçmen haklarına ağırlık veren Sol Parti, yapılan anketlere göre yüzde 9 oy oranıyla Federal Parlamento’ya girebiliyor.

Sol Parti’nin 26 Ağustos’ta Almanya’nın kuzeyinden başlattığı seçim mitingleri, 23 Eylül’de Almanya’nın doğusunda sona erecek.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık