AktüelDünyaAlmanya’da meclise girmeyi başaran ilk trans kadınlar tarihe geçti

"Yeşiller için tarihi bir zafer" diyen 44 yaşındaki Ganserer, translar ve tüm eşcinsel toplumları için bir zafer." ifadesini kullandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 29, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Almanya’da 20. Federal Meclis seçimlerinde Yeşiller Partisi’nden iki siyasetçi, meclise girmeyi başaran ilk trans kadınlar olarak tarihe geçti.

Tessa Ganserer ve Nyke Slawik isimli trans kadınlar, yüzde 14,8 oy oranı ile seçimi üçüncü sırada tamamlayan Yeşiller Partisinin, Budestag’a sokmayı başardığı 118 milletvekilinden ikisi olacak.

Euronews’ün haberine göre “Yeşiller için tarihi bir zafer” diyen 44 yaşındaki Ganserer, translar ve tüm eşcinsel toplumları için bir zafer.” ifadesini kullandı.

Ganserer ayrıca, “Sonuçlar açık ve hoşgörülü bir toplumun simgesiydi.” değerlendirmesinde bulundu.

2013 yılında Bavyera bölge parlamentosuna seçilen Ganserer’in öncelikleri arasında, ‘kimlik belgelerinde cinsiyet değişikliğini onaylamak için daha kolay bir prosedür’ bulunuyor.

27 yaşındaki Nyke Slawik ise sonuçların inanılmaz olduğunu söyledi.

Kuzey Ren-Vestfalya’dan Yeşiller adayı olan Slawik, parlamentoda bir sandalye kazanmayı başardı.

Instagram hesabından paylaşım yapan Slwik, “Çılgınca! Hala inanamıyorum ama bu sonuçla kesinlikle Federal Meclis üyesi olacağım.” ifadelerini yazdı.

Slawik, homofobi ve transfobiye karşı ülke çapında bir eylem planı, kendi kaderini tayin hakkı yasası ve federal ayrımcılıkla mücadele yasasında iyileştirmeler yapılması çağrısında bulunuyor.

Almanya’da eşcinsellik 1969’da suç olmaktan çıkarıldı ve 2017’de eşcinsel evlilik yasallaştı.

Ancak Alman toplumunun bazı kesimlerinde artan homofobi eğilimi polis verilerine göre, LGBT+ bireylere yönelik nefret suçları geçen yıl yüzde 36 arttı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık