AktüelEkolojiAlmanya’da iklim aktivistleri beş günlük greve çıkıyor

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 8, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Köln’de beş gün aralıklık iklim grevi yapacak iklim aktivisti gençler, ‘Boş geçen dersler yerine iklim için etkili bir eylem yapmak istiyoruz’ dedi.

Almanya’nın Köln kentinde genç iklim aktivistleri beş gün aralıksız iklim grevi için bir araya geldi. İsveçli aktivist Greta Thunberg öncülüğünde başlayan “Gelecek için cuma günleri” (Fridays for future) eylemlerine destek veren genç aktivistler, bu kez tüm haftaya yayılan grevleri ile iklim krizine çözüm için yetkililere çağrıda bulunacak.

Euronews’in haberine göre, Almanya’da yaz tatiline girmeden önceki son haftayı değerlendirmek isteyen aktivistlerin sözcüsü, okulun son haftası boş geçen dersler yerine iklim için etkili bir eylem yapmak istediklerini söyledi.

Fridays For Future Germany (@FridayForFuture) | Twitter

The latest Tweets from Fridays For Future Germany (@FridayForFuture). Wir sind Schüler*innen, Azubis, Studierende und junge Menschen aus Deutschland, die freitags auf die Straße gehen, um gegen die #Klimakrise zu streiken. Deutschland

 

Aktivistler, beş gün boyunca gece gündüz aralıksız sürmesi planlanan iklim grevinin kesintiye uğramaması için gruplara ayrıldı. Köln’de 8 – 12 Temmuz arasında gerçekleşecek eylemlere her gün 30 – 50 kadar aktivistin katılması bekleniyor. Genç aktivistlerin yaz tatili öncesi kapanış grevi cuma günü son bulacak. Beş günlük program, atölyelerle tartışma forumları düzenlenerek ve canlı müzik yayını yapılarak renklendirilecek. Eylemcilerin nihai amacı iklim değişikliğine karşı mücadele etmesi gereken siyasi mekanizmaları harekete geçirmek.

Genç aktivistler büyüklere şu soruları soruyor:

  • Belki de olmayacak bir gelecek için neden okula gidilmeli?
  • Hükümetlerimiz eğitimli, okumuş insanları dinlemiyorken neden eğitimli olmak için bu kadar çok çaba harcanmalı?
Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©