AktüelEkolojiAlmanya’da hükümete iklim davası

Greenpeace Almanya'da ilk kez bir mahkemenin hükümete karşı açılan bir iklim koruma davasını görme kararı aldığını duyurdu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 9, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Almanya’da hükümet iklimi korumadığı gerekçesiyle dava edildi. İlk duruşma 31 Ekim tarihinde görülecek.

Berlin İdare Mahkemesi çevre örgütü Greenpeace ile üç çiftçi ailenin Federal Hükümet’e karşı iklimi korumadığı gerekçesiyle açtığı davayı görecek.

Greenpeace Almanya’da ilk kez bir mahkemenin hükümete karşı açılan bir iklim koruma davasını görme kararı aldığını duyurdu.

İddia makamı, küresel ısınma ve hükümetin “yetersiz tepkileri” nedeniyle temel haklarının hükümet tarafından ihlal edildiğini ileri sürüyor.

Davacılar 2020 yılına kadar Almanya’nın doğaya saldığı karbondioksit miktarının “kararlı tedbirler” alınarak yüzde 40 oranında düşürülmesini istiyor. Davacı üç ailenin Brandenburg, Aşağı Saksonya ve Schleswig-Holstein eyaletlerinde ikamet ettiği belirtiliyor. İlk duruşma Greenpeace’in verdiği bilgilere göre 31 Ekim tarihinde.

“Federal hükümet hesap verecek”

Greenpeace İklim Uzmanı Lisa Göldner “Federal Hükümet etkin iklim koruma tedbirleri almayı sürekli olarak geciktirmesinin hesabını nihayet vermek zorunda kalacak” dedi. Göldner Almanya Başbakanı Angela Merkel’in iklim politikasının, Almanya’da ve tüm dünyada insanların varlık temelini tehdit ettiği için “düşüncesiz” olduğunu dile getirdi.

Kuzey Denizi üzerinde bulunan Pellworm’da yaşayan davacı Silke Backsen de davanın açılmasından dolayı memnuniyet duyduğunu söyledi. “Ada sakinleri olarak iklim krizini çok yakından yaşıyoruz” diyen Backsen kutuplardaki buzulların erimesinin Pellworm adasındaki hayatı da tehdit ettiğini söyledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık