AktüelDünyaAlmanya’da gannavurinin yasallaşmasına yönelik hazırlıklar sürüyor

Almanya'da koalisyon hükümetini oluşturan partiler, eğlence amaçlı gannavuri satışını ve kullanımını yasal hale getirme konusunda anlaşmıştı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 10, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Almanya’nın Dresden şehri yakınlarında bir ekim alanında sıra sıra gannavuri (kenevir) bitkisi yetiştiriliyor. Kasım ayında ekilen bitkiler ocak ayında ilk hasadını verecek. Bu, Almanya’da bu ölçekte hasat edilen ilk gannavuri olacak.

Almanya’da koalisyon hükümetini oluşturan partiler, eğlence amaçlı gannavuri satışını ve kullanımını yasal hale getirme konusunda anlaşmıştı. Hükümetin Tarım Bakanı Cem Özdemir de geçtiğimiz günlerde Alman medyasına verdiği demeçte, gannavurinin yasallaşmasıyla birlikte sektörde gözle görülür bir canlanma olacağını söyledi.

Gannavurinin daha geniş kesimlere açılması planıyla paralel olarak birçok şirket bu sektöre yatırım yapmaya başladı.

Bunlardan biri de Berlin merkezli Demecan şirketi. AP’ye konuşan şirketin direktörü Constantin von der Groeben, gannavuri ekimine başladıklarını, gelecek yıl bir ton kuru gannavuri üretimi gerçekleştireceklerini söylüyor.

Sanity Grup da gannavurinin tıbbi amaçlı üretiminin yanı sıra, kenevir tohumu yağı içeren kozmetik ürünler üretiyor. Hükümetin yasal adımını olumlu karşılayan şirketin kurucusu Fabian Friede, “Genel olarak baktığımızda gidiş doğru yönde diyebilirim. Kenevirin keyfi amaçlı kullanımı ile tıbbi kullanımını daha da kolaylaştırma çabası harika.” diyor.

Alman Polis Sendikası (GdP) Başkanı Joerg Radek, şöyle diyor:

“Bu konuda polisin görüşü şu; biz keneviri yasallaştırarak hali hazırda yasal olan nikotin ve alkol gibi uyuşturucu olan maddelere bir yenisini daha ekliyoruz. Bir polis memuru olarak ben buna şüpheyle yaklaşıyorum çünkü bu toplumu değiştirecek. Biz de polis olarak daha fazla işle uğraşacağız”

Almanya’da tıbbi amaçlı gannavuri kullanımını 2016 yılında yasal hale gelmişti. Ancak Olaf Schol liderliğindeki yeni hükümet, yetişkinlere yönelik eğlence amaçlı gannavuri satışını ve kullanımını yasal hale getirerek bunu bir adım ileriye taşımak istiyor.

Gannavurinin eğlence amaçlı kullanımı hali hazırda Kanada ve ABD gibi ülkelerde yürürlükte.

Gannavurinin tıbbi amaçlı kullanımını daha da yaygınlaştıracak hükümetin bu yeni adımı, Merkel uzun süre liderlik ettiği Hristiyan Demokratlar tarafından eleştiriliyor.

Eleştiren kesimler, yeni uygulamanın genç yaştakilerin, yaşı büyük olan tanıdıkları üzerinden gannavuriye ulaşmalarının önüne açacağını ve bunun suç oranlarını azaltmayacağını düşünüyor.

Kaynak: Euronews

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık