koronavirusSanatAlmanya, koronavirüsün nasıl yayıldığını görmek için gerçek konser testi yaptı

Almanya, katılımcıların koronavirüsü nasıl yayacağını görmek için bir pop konseri düzenledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 24, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Almanya, katılımcıların koronavirüsü nasıl yayacağını görmek için bir pop konseri düzenledi.

Covid-19 üzerinde çalışan Alman araştırmacılar, Leipzig konser alanında, sıkı sağlık ve güvenlik kontrolü altında bir pop konserinin “gerçek hayat” simülasyonunu yaparak veri topladı.

Halle Üniversitesi Hastanesi tarafından yürütülen deneye bin 500 gönüllü katıldı. Önceden koronavirüs testine tabi tutulan gönüllülerden sadece negatif olanlar deneye katılabildi ve test süresinde koruyucu maske takıldı.

Arenadaki rotalarını ve aerosollerin (virüsü taşıyabilen küçük parçacıklar) izlerini takip etmek için her gönüllüye verici takıldı. Konserde hangi yüzeylere en sık dokunulduğunu görebilmek için floresan dezenfektanlar kullanıldı.

Konser simülasyonunda Tim Bendzko sahneye çıktı

Olabildiğince gerçekçi sonuçlar elde edilebilmesi için Alman pop şarkıcısı Tim Bendzko gerçek bir konser verdi. Şarkıcı deney içinde olduklarını hissedecekleri düşüncesiyle sahneye çıktığını, ancak kalabalık sayesinde bu testin gerçek bir konsere dönüştüğünü söyledi.

İlk senaryoda sosyal mesafesiz bir simülasyon gerçekleştirildi. İkinci senaryoda, hijyen önlemleri alındı ve gönüllüler arasında daha geniş sosyal mesafeler oluşturuldu. Üçüncüsünde ise katılımcılar arasında 1,5 metre mesafe kuralı katı bir şekilde uygulandı.

Araştırmaya liderlik eden Stefan Moritz, deneyin iyi geçtiğini, kaliteli veriler elde ettiklerini söyledi. Araştırmanın sonuçları 4 ila 6 hafta içinde belli olacak.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık