AktüelGazedda'nın Gündemikoronavirus“Alman turistin durumu iyi, tedavisi sürüyor”

Sağlık Bakanı Ali Pilli, ülkede kktc vatandaşı herhangi bir pozitif koronavirüs vakası olmadığını, Gazimağusa bölgesindeki bir otelde kalan Alman turiste teşhis konulduğunu ve o kişiyle temasları olduğu saptanan 4 kişinin de tedbir amaçlı karantinada olduğunu açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 11, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Sağlık Bakanı Ali Pilli, ülkede kktc vatandaşı herhangi bir pozitif koronavirüs vakası olmadığını, Gazimağusa bölgesindeki bir otelde kalan Alman turiste teşhis konulduğunu ve o kişiyle temasları olduğu saptanan 4 kişinin de tedbir amaçlı karantinada olduğunu açıkladı.

Pilli, hasta turistle birlikte adaya gelen 141 kişilik Alman kafilenin ise yarın veya öbür gün boş bir uçakla Almanya’ya geri gönderileceklerini belirtti.

Bakan Pilli, akşam saatlerinde koronavirüs konusundaki son durumla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Pilli, halka tedbirli olmaları ancak panik yapmamaları çağrısında bulundu.

Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüsle ilgili tüm süreçleri halkla paylaştığını şeffaf olduğunu söyleyen Pilli, bakanlık açıklamaları dışındaki iddialara itibar edilmemesini istedi.

Basın toplantısında Temel Hizmetler Dairesi Müdürü Çiğdem Çağa, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Başhekimi Dr. Figen İnce ve Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Adil Özyılkan da konuşma yaptı.

“Alman turistin durumu iyi tedavisi devam ediyor”

Pilli, 141 kişiden oluşan turist kafilesinde bir Alman vatandaşında koronavirüs saptanması üzerine söz konusu kişinin karantinaya alındığını ayrıca yakın temasta olduğu kişilerin de herhangi bir bulguları bulunmamasına rağmen karantinaya alındığını belirtti.

Söz konusu Alman vatandaşının sağlık durumunun iyi olduğunu, tedavisinin devam ettiğini söyleyen Pilli, bu kişinin öldüğüne dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını, ortada ciddi bilgi kirliliği bulunduğunu kaydetti.

Pilli, “Alman vatandaşı gözetim altındadır, ağır bir vaka değildir” dedi.

“kktc vatandaşı olarak pozitif bir vaka yoktur”

Pilli, ülkede kktc vatandaşı olarak koronavirüs pozitif çıkan bir vaka veya müracaat bulunmadığını belirtti.

Bakan Pilli, halka gereken tedbirleri almaları, hijyen kurallarına dikkat etmeleri, kalabalığa girmemeleri ve panik yapmamaları çağrısında bulundu.

Sağlık Bakanlığı’nın açıklamaları dışındaki iddialara itibar edilmemesi çağrısında bulunan Pilli, bilgi kirliliği yaşandığını söyledi.

Alman turistle birlikte gelen kafilenin konakladığı diğer üç otelde de ateş ve öksürük yaşayan herhangi bir şüpheli vakanın bulunmadığını söyleyen Pilli, Dışişleri Bakanlığı’nın Alman Büyükelçiliği’yle irtibat kurduğunu Alman vatandaşlarının ülkelerine geri gönderileceğini belirtti.

“Tedbirleri artırdık… İlaçlamalar yapılıyor”

Pilli, Sağlık Bakanlığı’nın gereken tüm tedbirleri aldığını sınır kapılarında personel sayısının artırıldığını, ateş ve sorgulama sırasında en küçük bir şüphede o kişilerin ülkeye alınmayacağını, geri gönderileceğini ifade etti.

Havaalanları ve limanlarda da tedbirlerin artırıldığına işaret eden Pilli, Sivil Savunma ile bakanlık ekiplerinin dezenfekte işlemlerini tamamlandığını kaydetti.

Pilli, Gazimağusa’da turistlerin sık bulunduğu mekanların, kalabalıkların toplandığı yerlerin ilaçlandığını, Girne bölgesinde de ilaçlama yapılacağını söyledi.

Okulların Cuma güne kadar tatil edildiğini dile getiren Pilli, tüm okullarda dezenfekte işlemi yapılacağını belirtti.

“Gizleme yok… Gelişmeler şeffaf şekilde açıklanıyor”

Pilli, Sağlık Bakanlığı’nın her gelişmeyi şeffaf bir şekilde halkla paylaştığını söyleyerek, halktan panik yapmamasını istedi.

Hiçbir şeyin gizlenmediğini ve gizlenmeyeceğini söyleyen Pilli, gelişmelerin kamuoyuyla sürekli paylaşıldığını kaydetti.

Yarın genelge… “İş yerleri dezenfekte edilsin”

Yarın bir genelge yayımlanacağını söyleyen Pilli, özel iş yerlerine dezenfekte yapmaları çağrısında bulundu.

Pilli, Almanya, Fransa ve İtalya’dan charter seferlerin 1 Nisan’a kadar durdurulduğunu hatırlatarak, tüm charter uçuşların yasaklanması yönünde Sağlık Bakanı olarak sunduğu önerinin Başbakan ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı tarafından olumlu karşılandığını, bu yönde bir karar üretilmesinin beklendiğini söyledi.

Alman hastanın ülkeye girerken ateşi yoktu

Pilli, soruları da yanıtlayarak Alman vatandaşı hastanın Pazar gecesi ülkeye giriş yaptığı anda ateşi olmadığını, Pazartesi günü ateşinin çıktığını belirtti.

“Fırsatçılarla ilgili ihbarlar değerlendirilecek”

Maske fiyatlarındaki ciddi artışlarla ilgili soruyu da yanıtlayan Pilli, bu durumu fırsata çevirmeye çalışanlara yönelik gerekenlerin yapılacağını, ihbarların değerlendirileceğini söyledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık