AktüelDünyaAlman hükümeti hint keneviri kullanımını yasallaştırmaya hazırlanıyor

Almanya'da yeni koalisyon hükümetini kurması beklenen SPD, FDP ve Yeşiller, hint kenevirinin keyif amaçlı kullanımını yasallaştırmak konusunda anlaştı. Kimi hukukçular, hekimler ve siyasetçiler ise bu adıma itiraz ediyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 20, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’nin (FPD) yürüttüğü koalisyon görüşmelerinde, hint kenevirinin keyif amaçlı kullanımının yasallaştırılması konusunda mutabık kaldıkları bildirildi.

Funke Medya Grubu yayımladığıhaberde, Almanya’da yeni hükümeti kurması beklenen koalisyon partilerinin, hint keneviri tüketiminin yasallaştırılması konusunda anlaştıklarını duyurdu.

Yapılacak yasal düzenlemeyle yetişkinlere keyif amaçlı hint keneviri satışının ancak lisans verilmiş işletmelerce gerçekleştirileceği, bu sayede de satılan hint kenevirinin denetlenebilir olacağı belirtildi.

Üç partinin, bu yolla uyuşturucu amaçlı kullanılan tehlikeli maddelerin, kimyasal içeriklerin yol açtığı zararların daha güçlü bir şekilde önlemeyi sağlamayı da hedeflediği belirtildi.

Mutabakatın, haftaya tamamlanması öngörülen koalisyon görüşmeleri sonrasında kaleme alınacak koalisyon anlaşmasında yer alacağı kaydedildi.

Mali avantaj: Yıllık yaklaşık 5 milyar euro

Hamburg merkezli İktisadi Rekabet Enstitüsü’nün (DICE) bir araştırmasına göre hint kenevirinin yasallaştırılması Almanya’ya yıllık 3,4 milyar euro mali kaynak sağlayabilir.

Raporda, yasallaştırma sayesinde “hint keneviri ekonomisinin” binlerce kişi için istihdam fırsatı yaratacağı ayrıca polis ve yargı sisteminin, mafya ve yasadışı gruplarla mücadelede yıllık harcadığı yaklaşık 1,3 milyar euro tutarındaki mali kaynağın da tasarruf edilebileceği aktarılıyor.

Araştırma sonuçlarını Berlin’de düzenlediği basın toplantısında açıklayan Justus Haucap, “hint kenevirinde izlenen yasaklama politikası başarısız oldu, uyuşturucu tüketimi azaltılamadı” dedi. Haucap, bu pazarın devlet tarafından regüle edilmesinin daha mantıklı olduğuna vurgu yaparak, bu sayede hint kenevirinin kalitesinin daha etkin bir şekilde denetlenebileceğini savundu.

Siyasi itirazlar: Tehlikeli

Ancak siyaset sahnesinden hint kenevirinin yasallaştırılmasına itirazlar yükseliyor.

Kuzey Ren Vestfalya’nın Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Başbakanı Hendrik Wüst, yeni Federal Hükümeti kurmaya hazırlanan partileri eleştirdi, hint kenevirinin yasallaştırılmasına itiraz etti.

RTL/ntv yayınına katılan Wüst, “gerçekten daha önemli başka sorunlarımız var” diyerek bu yönde atılacak adımın “tehlikeli” olacağını söyledi. Yasallaştırılmanın, hint kenevirinin yasadışı uyuşturucu ticareti dışına çıkartılması hedefini sağlayamadığını, Hollanda’nın bunun için örnek teşkil ettiğini kaydeden Wüst, hint keneviri ticareti ile bağlantılı organize suçlarda büyük artış yaşandığını kaydetti.

Bayvera hükümeti de hint kenevirinin yasallaştırılmasına itiraz ediyor. Bavyera Eyaleti Sağlık Bakanı Holetschek, yeni hükümeti kurmaya hazırlanan partilere uzmanların uyarılarını dikkate alma çağrısı yaptı.

Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partili Holetschek, hint kenevirini zararsızmış gibi göstermenin, bu yönde bir algı yaratmanın yanlış olduğunu, yasallaştırmanın daha çok kişiyi hint keneviri kullanmaya teşvik edebileceğini söyledi.

Hint kenevirinin yol açtığı bağımlılık riski ile hafızaya, öğrenmeye ve düşünmeye olumsuz etkileri konularında uyarılarda bulunan  Sağlık Bakanı Holetschek, “Hint keneviri, psikotik hastalıklar ile diğer bazı psikiyatrik hastalıklar riskini artırıyor” dedi.

Endişe ve çekinceler

Hint keneviri kullanımının yasallaştırılması girişimi, kimi hekimler ve hukukçular tarafından da eleştiriliyor.

Ceza ve tıp hukuku uzmanı Profesör Michael Kubiciel, hint kenevirinin yasallaştırılması sonucunda gençler arasında uyuşturucu suçlarının artabileceği uyarısında bulundu.

Kubiciel, gençlerin, reşit arkadaşlarından uyuşturucu satın almalarını talep edebileceklerini, ya da reşit kişilerin 18 yaşından küçüklere çok daha kolay temin edebilecekleri uyuşturucuları satabileceklerine dikkat çeken, hint kenevirinin yasallaştırılmasının özellikle gençlere verilmiş yanlış bir mesaj olacağını savundu.

Çocuk ve Gençlerin Bağımlılık Sorunları Merkezi Yöneticisi olan hekim Rainer Thomasius ise, hint kenevirinin yasallaştırılması sonucunda özellikle gençlerde psikiyatrik rahatsızlık ve sağlık sorunların artabileceği uyarısında bulundu.

Neuen Osnabrücker Zeitung’akonuşan Thomasius,  “ABD, Kanada ve Portekiz gibi hint kenevirinin yasallaştığı ülkelerde hint keneviri tüketimi yaklaşık yüzde 30 oranında arttı, bununla ilintili psikolojik rahatsızlıklar da yüzde 25 oranında yükseldi” dedi.

Hekimler, özellikle gençlerde hint kenevirinin bir kez kullanılsa da beyne zarar verdiği, bağımlılık riskinin de çok yüksek olduğuna dikkat çekiyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık