koronavirus“Aldığınız karardan derhal geri dönün”

Kıbrıs Cumhuriyeti'nde çalışan işçiler, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi'nin aldığı kararı eleştirerek, alınan karardan geri dönülmesini talep etti. Açıklama şöyle:
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 14, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs Cumhuriyeti’nde çalışan işçiler, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin aldığı kararı eleştirerek, alınan karardan geri dönülmesini talep etti. Açıklama şöyle:

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulunun bugün gerçekleştirmiş olduğu toplantı sonrasında güneyde işleyenleri mağdur edecek kararlar almış ve alınan bu kararların hangi bilimsel dayanağa göre alındığını açıklayan herhangi bir somut delil olmadığını görmekteyiz.

Buradan “Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulunun” değerli üyelerine soruyoruz: “Almış olduğunuz bu karar sonrasında oluşacak olan mağduriyetlerin hesabını verebilecek misiniz? Güneyde çalışanlar mı bu vakaları getiren? Gerçekten araştırma yaparak mı alıyorsunuz bu kararları.”

27 Kasım’da aldığınız kararda dediniz ki herkes hastahanelerde test yapacak. 10 günde bir 50 TL de ücret istediniz. Biz çalışanlar olarak tüm aldığınız kararlara harfiyen uyduk ve hem testlerimizi yaptık hem de ücretini ödedik. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Sn. Ali Çaygürle yönetici arkadaşımızın gerçekleştirdiği toplantıda dediniz ki: “Kapıların kapanması ile ilgili bir düşünce yok. Amacımız, çalışanların testleri tamam olsun ki hem çalışanların hem de halkımızın sağlığını koruyabilelim.” Ona da saygı duyduk ve 10 günde 2 test yaptık. Siz bizlerle dalga mı geçiyorsunuz yoksa aptal yerine mi koyuyorsunuz bu kadar insanı? Bilgisizlikten mi nedir bilmeyiz lakin buradan bir kez daha sizi uyaralım. Güneyde çalışanların sabrının da bir sınırı vardır.

Almış olduğunuz bu karardan derhal geri dönmenizi, eğer ki dönmezseniz oluşacak olan kayıplarımızı ilgili makamlardan yasal çerçevede talep ederken, gerçekleştirecek olduğumuz hak arayışında da her türlü yasal haklarımızı kullanacağımızı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’na bildiriyoruz. Bir kez daha almış olduğumuz bu taraflı ve yanlış karardan dönmenizi temenni ederiz.

GÜNEY KIBRIS’TA ÇALIŞANLAR

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık