AktüelTemasAktivistlerden “Birleşik Kıbrıs Parkı”nda Eylem: Liderlere Güvenmiyoruz | #ConferenceonCyprus

Kıbrıs’ın kuzeyinden aktivistlerin ağı “Dayanışma” ile Kıbrıs’ın güneyinden “Sispirosi Atakton” ile AntifaLefkoşa bugün akşam saatlerinde Lefkoşa ara bölgede şok bir eylem gerçekleştirdi. Yaklaşık 4 ay önce “Birleşik Kıbrıs Parkı” ilan edilen BM kontrolündeki alana giren çok toplumlu aktivistler “Liderlere güvenmiyoruz” mesajı verdiler. Aktivistlerin şok eylemi ardından gelen BM askerleri aktivistlerden alanı boşaltmalarını talep etti. Aktivistlerin talebe uymaması nedeniyle BM, Kıbrıs’ın güneyindeki polisten yardım istedi. Aktivistler daha sonra herhangi bir müdahelede bulunulmaksızın alandan ayrılarak Lokmacı’da gerçekleştirilen...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 28, 2017
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’ın kuzeyinden aktivistlerin ağı “Dayanışma” ile Kıbrıs’ın güneyinden “Sispirosi Atakton” ile AntifaLefkoşa bugün akşam saatlerinde Lefkoşa ara bölgede şok bir eylem gerçekleştirdi.

Yaklaşık 4 ay önce “Birleşik Kıbrıs Parkı” ilan edilen BM kontrolündeki alana giren çok toplumlu aktivistler “Liderlere güvenmiyoruz” mesajı verdiler.

Aktivistlerin şok eylemi ardından gelen BM askerleri aktivistlerden alanı boşaltmalarını talep etti. Aktivistlerin talebe uymaması nedeniyle BM, Kıbrıs’ın güneyindeki polisten yardım istedi.

Aktivistler daha sonra herhangi bir müdahelede bulunulmaksızın alandan ayrılarak Lokmacı’da gerçekleştirilen “Barış ve Yeniden Birleşme” etkinliğine katıldılar.

 

 

LİDERLERE GÜVENMİYORUZ

Aktivistler “Birleşik Kıbrıs Parkı” diye adlandırılan alanda yaptıkları ortak açıklamada “Liderlere güvenmiyoruz” denilen açıklamada “Ayni şehrin bir mahallesinden bir diğer mahallesine gitmek için 200 m’lik mesafeyi 12 km’detamamlayan bizler, 4 ay önce buraya gelerek burayı Birleşik Kıbrıs Parkı olarak ilan etmiştik. Bugün buraya ikinci kez gelme sebebimiz ölü bölgenin bu noktasını birleşik kıbrıs parkı’na dönüştürmek, ölü bölgede yaşamı yeniden kurmaktır” vurgusunda bulunuldu.

 

 

Aktivistlerin üç dilde yaptığı açıklamanın tamamı şöyle:

 

Dikenli teller arasında dünyaya gelen, askeri variller ile bölünmüş sokaklarda büyüyen, biz, bölünmüş şehirlerin çocukları, milliyetçiliğin, ırkçılığın ve faşizmin adanın her iki yanındaki izlerini silmekteyiz ve silmeye devam edeceğiz.

Bizler liderlere güvenmiyoruz ve kapsamlı çözümü bekleyecek değiliz. Ayni şehrin bir mahallesinden bir diğer mahallesine gitmek için 200 m’lik mesafeyi 12 km’de tamamlayan bizler, 4 ay önce buraya gelerek burayı Birleşik Kıbrıs Parkı olarak ilan etmiştik. Bugün buraya ikinci kez gelme sebebimiz ölü bölgenin bu noktasını birleşik kıbrıs parkı’na dönüştürmek, ölü bölgede yaşamı yeniden kurmaktır.

Bizlerin başlatmadığı savaş sona ermiştir. Asalak militarizm ve hayatlarımızdaki faşist işgali tarih olacaktır.

Artık yeter. Ayrılıkçı duvar yıkılmalıdır.

Ada insanlarını yeşil hattın yarattığı statükoya karşı çıkan eylemlerle dayanışmaya çağırırız.


We were born between barbed wires, raised on streets split in half by the military’s barrels; we are the children of divided cities, and we are erasing and will continue to erase the traces of nationalism, racism and fascism on both sides of the island. We cannot afford to wait for a comprehensive solution and we cannot trust the leaders. We, the same people who must cover 12km instead of 200m to pass from one neighbourhood to the next in our city, gathered at this very spot nearly 4 months ago and claimed it as a “Unified Cyprus Park.” We are here once more to transform this space of separation into a Unified Cyprus Park, bringing the dead zone to life. The war that we never asked for is over, its parasitic militarism and fascist invasion into our lives will become history, our common heritage.

Enough is enough. The wall must fall.

We call the people living on this island to join and intensify all actions that defy the status quo of the green line.


Εγεννηθήκαμε μες τα συρματομπλέγματα, εμεγαλώσαμε σε δρόμους κομμένους στη μέση που τες βαρέλλες του στρατού: είμαστε τα παιθκιά των μοιρασμένων πόλεων. Σβήννουμε, τζιαι εν να συνεχίσουμε να σβήννουμε τα σημάθκια του εθνικισμού, του ρατσισμού τζιαι του φασισμού στες θκυό πλευρές του νησιού. Εν μπορούμε να περιμένουμε ώσπου να’ρτει μια συνολική λύση τζιαι εν μπορούμε να εμπιστευτούμε τους ηγέτες. Εμείς, οι ίδιες που πρέπει να διανύσουμε 12 χιλιόμετρα αντί 200 μέτρα για να πάμε που τη μια γειτονιά στην άλλη μέστην πόλη μας, εσυναχτήκαμε σε τούντο σημείο πριν 4 μήνες τζιαι εδιεκδικήσαμεν το, ως “Πάρκο Ενωμένης Κύπρου”. Είμαστε δαμέ ξανά για να μεταμορφώσουμε τούντον χώρο διαχωρισμού σε Πάρκο Ενωμένης Κύπρου, ζωντανεύοντας τη νεκρή ζώνη. Ο πόλεμος ετέλειωσεν, ο παρασιτικός μιλιταρισμός του τζιαι η φασιστική του εισβολή στες ζωές μας εννα γίνει κοινή μας ιστορία.

Κανεί πκιον. Ο τοίχος πρέπει να ππέσει.

Καλούμεν τους αθρώπους τούντου νησιού να συμμετέχουν τζιαι να εντείνουν ούλλες τες δράσεις που αμφισβητούν το στάτους κβο της πράσινης γραμμής.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık