AktüelEkolojiAkkuyu’da trafoda yaşanan patlama nedeniyle yangın çıktı

Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşaat sahasında trafoda yaşanan patlama nedeniyle yangın çıktı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 2, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşaat sahasında trafoda yaşanan patlama nedeniyle yangın çıktı.

31 Ekim Pazar günü sabah saatlerinde çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesi sonucu kısa sürede söndürüldü.

Santralin inşaatının başladığı 2019 yılından bu yana birçok kazanın ve felaketin yaşandığını hatırlatan nukleersiz.org Koordinatörü Pınar Demircan, santral inşaatının hızlandırılması nedeniyle daha pek çok felaket yaşayabileceğimiz uyarısında bulundu.

Akkuyu Nükleer A.Ş.: Yıldırım düştü

Konuya ilişkin Akkuyu Nükleer A.Ş‘den akşam saatlerinde yapılan açıklamada yangının itfaiyenin kontrol paneline yakın enerji nakil hattına yıldırım düşmesi sonucu çıktığı öne sürüldü.

Yardımcı trafo merkezi alanında yangın çıktığı bilgisinin acil mesajla öğrenildiği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Olay sonucunda kimse yaralanmamıştır. Tüm birimler, Akkuyu NGS sahasının acil müdahale prosedürüne ilişkin görevleri hızlı bir şekilde yerine getirmiştir. Yıldırım düşmesi, trafo merkezi alanındaki elektrik hatlarının altyapısına kısmen zarar vermiştir. Sahaya yeniden elektrik verilmesi sağlanmıştır. Şantiyedeki tüm inşaat çalışmaları her zamanki işleyişi ile devam etmektedir.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık