AktüelEkolojiEkonomi PolitikPolitikaYaşamAkkuyu Nükleer Santrali ile ilgili endişeler Avrupa Parlamentosun’da yankı buldu

Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi (AKPM) perşembe günü Türkiye’de inşa edilmekte olan Akkuyu nükleer santraliyle ilgili bir karar geçirdi. Kıbrıs Meclisi tarafından yapılan bir açıklamaya göre, Türkiyeli bir milletvekili tarafından önerilen Avrupa’da nükleer güvenlik tasarısı ön tartışmaları çerçevesinde, Kıbrıslı milletvekili Stella Kyriakidou’nun önerisi üzerine Akkuyu için bir sunumunu içeren ve ezici çoğunluk tarafından kabul edilen bir karar alındı. AKPA tarafından onaylanan ilgili paragrafta, 2017’de Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanan bir karara değinilerek AKPA’nın Kıbrıs’a ve komşu ülkelere...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 11, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi (AKPM) perşembe günü Türkiye’de inşa edilmekte olan Akkuyu nükleer santraliyle ilgili bir karar geçirdi.

Kıbrıs Meclisi tarafından yapılan bir açıklamaya göre, Türkiyeli bir milletvekili tarafından önerilen Avrupa’da nükleer güvenlik tasarısı ön tartışmaları çerçevesinde, Kıbrıslı milletvekili Stella Kyriakidou’nun önerisi üzerine Akkuyu için bir sunumunu içeren ve ezici çoğunluk tarafından kabul edilen bir karar alındı.

AKPA tarafından onaylanan ilgili paragrafta, 2017’de Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanan bir karara değinilerek AKPA’nın Kıbrıs’a ve komşu ülkelere çok yakın olan ve Türkiye’nin aktif fay hattı bölgesinde inşa edilmekte olan nükleer santral konusundaki endişeleri dile getirilmektedir.
Kyriakidou konuşmasında, bundan 32 yıl önce Çernobil’de yaşanan nükleer kazadan sonra nükleer güvenlik konusunda ödün verilemeyeceğini söyledi.
Kıbrıslı Milletvekili, Avrupa Parlamentosunun Türkiye’ye nükleer santralin inşasını durdurması ve bu konuda Kıbrıs ve Yunanistan gibi diğer komşu ülkelerle diyalog başlatması yönündeki kararını hatırlattı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık