AktüelPolitikaAkıncı’nın konuşmasını iptal eden KTTO: “İç politikaya alet olmayacağız”

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) açıklamasında, 1’nci Ekonomi Konferansı’nda Türkiye ve KKTC yetkililerinin iş insanları ile bir araya getirildiği ve çalışmaların büyük bir başarı ile sonuçlandırıldığını ayrıca ülkenin ekonomik sorunlarının ciddiyetle masaya yatırılıp gerekli kararların alındığı ifade edildi. Açıklamada, Türkiye-KKTC Ticaret Odası Formu 1. Ekonomi Konferansı çalışmalarında herhangi bir makamı ama özellikle de Cumhurbaşkanlığını yok sayma veya bu makamlara saygısızlık etme amacı güdülmüş olmasının söz konusu olmadığı vurgulandı. ‘Kıbrıs Türk Ticaret Odası, iç politikaya alet...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 10, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) açıklamasında, 1’nci Ekonomi Konferansı’nda Türkiye ve KKTC yetkililerinin iş insanları ile bir araya getirildiği ve çalışmaların büyük bir başarı ile sonuçlandırıldığını ayrıca ülkenin ekonomik sorunlarının ciddiyetle masaya yatırılıp gerekli kararların alındığı ifade edildi.

Açıklamada, Türkiye-KKTC Ticaret Odası Formu 1. Ekonomi Konferansı çalışmalarında herhangi bir makamı ama özellikle de Cumhurbaşkanlığını yok sayma veya bu makamlara saygısızlık etme amacı güdülmüş olmasının söz konusu olmadığı vurgulandı.

‘Kıbrıs Türk Ticaret Odası, iç politikaya alet olmayacak kadar deneyimli ve kurumsal bir kurumdur. Organizasyon çalışmalarını birlikte sürdürdüğümüz paydaşlarımızdan da bu anlamı taşıyacak herhangi bir istek veya telkin gelmemiştir’ denilen açıklamada ‘Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu 1. Ekonomik Konferansı çalışmalarını politize etme girişimleri bizleri derinden üzmüştür. Özellikle Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada ifade edilen ithamları hak etmediğimizi değerlendiriyoruz’ ifadeleri kullanıldı.

Kıbrıs Türk halkının, ciddi tehditler ve ağır ekonomik sorunlarla karşı karşıya olduğuna dikkat çekilen Ticaret Odası açıklamasında bu tehdit ve sorunların üstesinden gelebilmek için birlik ve beraberliğe özen gösterilmesi, siyasal yarışmaların demokratik kurallar içinde sürdürülmesi gerektiği vurgulandı.

Açıklamada ‘Kıbrıs Türk Ticaret Odası, toplumsal birliğe gerekli özeni göstermek ve iç siyasete ilişkin konulara mesafeli duruşunu korumak kararlılığındadır’ denildi.

Ne olmuştu? 

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın da davetli olduğu 1. Ekonomik Konferansı’ta KTTO, önce Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı davet ederek konuşma yapacağı bildirilmiş fakat daha sonra da ayrı bir bildirim ile konuşma hakkının olmadığı mesajı iletilmişti.

Ardından ise Cumhurbaşkanı sözcüsü Barış Burcu bir açıklama yaparak bunun yerleşik usullerin saygısızca çiğnenmesi anlamına geleceğini ifade etmişti.

Burcu: “Yerleşik usul saygısızca çiğnendi”

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©